Sağlık

Sabit Ortodontik Tedaviler

Diye düşünüyorsanız bu makalemiz tam size göre!!!!!!!!!!!

Dişlerinizde yamukluk ve çenelerinizde uyumsuzluk gülüşünüzü saklamanıza ve özgüveninizi kaybetmenize neden olmasın. Kesinlikle sizin içinde uygun tahliller sunan bir tel tedavisi (ortodontik tedavi) seçeneği vardır. Sizin için bu tedavileri birkaç başlık altında topladık.

Sıhhatle kalın, hoş gülüşler için geç kalmayın…

1.Sabit Ortodontik Tedaviler

Dişlerin yüzeyinde gerekli ön hazırlıkların yapılmasını takiben diş yüzeyine braket ismi verilen gereçlerin yapıştırılması ve tellerin braketlere sıkıca bağlanması ile gerçekleştiren ortodontik tedavilerin temel ismi sabit ortodontik tedavilerdir. Diş yüzeyleri haricinde çeneler için değişim planlandığında damak yahut yanak kısımlarında sabit apareyler de sabit ortodonti tedavileri kapsamında uygulanmaktadır.

METAL BRAKETLER

Ortodontik tedavilerde sıklıkla kullanılan braket çeşidi metal braketlerdir. Metal braketlerin günümüz teknolojisinde üretilen seçeneği mevcuttur.

ESTETİK BRAKETLER

Ortodontik tedavi görmek isteyen fakat metal braketlerin imajı nedeniyle tedaviden çekinen bireylerin tedavi sürecinde de estetik ihtiyacı karşılayan braket çeşitleri estetik(şeffaf) braketlerdir.  

LİNGUAL ORTODONTİ

Lingual ortodontik tedaviler; dişlerin dışarıdan görünmeyen iç yüzeylerine (dil tarafında ki yüzeylerine) uygulanan braketler ve teller ile yapılan ortodontik tedavilerdir. Bireye özel hazırlanan tedavi sitemlerinde istenilen başarılı sonuçlara braketler hiç görünmeden ulaşmak mümkündür. Üç boyutlu modellemeler ile hazırlanan braketler ve teller bireylerin gülüşünü kesintiye uğratmadan dişlerin düzelmesini sağlamaktadır. 

2.Hareketli Ortodontik Tedaviler

Sabit tedavilerin tersine diş yüzeyine yapıştırılmadan hasta tarafından takılıp çıkarılarak kullanılabilen apareyler yardımı ile yapılan tedaviler hareketli tedavilerdir.

HARAKETLİ VE İŞLEVSEL APAREYLER

Bireylerin üst ve alt çenelerine farklı ayrı yahut her iki çenesinide ilgilendirecek formda dişlere tutucu kollar yardımı ile tutunan akrilik plakalar temel olarak hareketli apareyleri oluşturmaktadır. Hareketli apareyler akril yüzeyine eklenen vidalar yahut farklı mekanik tel bükümleri ile yer tutucu, çene ve diş sorunlarını tedavi eden alışkanlık kırıcı, pekiştirme emelli kullanılabilirler.

Çene sorunu olan bireylerde ortopedik kuvvetler uygulayarak çeneleri düzenlemeyi hedefleyen ağız dışı apareylerde hareketli aparey kümesinde sayılabilir.  

ŞEFFAF PLAKLAR 

İş ve toplumsal etrafı nedeniyle imajına kıymet veren, estetik dertleri nedeniyle standart diş telleri olmadan dişlerinin düzelmesini isteyen bireyler için şeffaf plaklar tahlil önerisi olmaktadır. Laboratuvar ortamında ısıyla şekillenen özel materyallerden bireylere has tasarlanan şeffaf plaklar tabipler tarafından uygun hadiselerde kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu