Sağlık

Panik Atakta Çözüm Yolları

Panik atak tedavisi ve tahlil yollarından evvel panik atağın ne olduğuna kısaca bir bakalım. Panik atak; görünürde olan besbelli bir neden ve gerçek bir tehlike ögesi olmamasına karşın şiddetli fizikî belirtiler ile ortaya çıkan ağır bir kaygı atağıdır. Panik atak geçiren şahıslar çok kaygı yaşarlar ve kalp krizi geçirdiklerini ya da öleceklerini düşünebilirler. Birçok insan hayatı boyunca bir yahut iki sefer atak geçirebilir. Lakin atakların daima oluşması panik bozukluğunu akıllara getirir.

1- Psikoterapi: panik bozukluk teşhisi almış hastalarda uygulanan psikoterapi yani konuşma tedavisi yüksek yararlar sağlayabilmektedir. Hasta konuştukça kendini büyük oranda rahatlamış hissedebilir. Tedavi sürecinde psikoterapist hastaya belirli konut ödevleri vererek süreci başarılı bir halde yönetebilir.

2- İlaç tedavisi: bir kısım panik bozukluk hastası için ilaç kullanmak mecburi durumdadır. İlaç tedavisinde bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır, bunların en yaygını bağımlılık yapması. Halbuki ki ilaçların yalnızca çok düşük bir kısmı bağımlılık yapmaktadır. Kullanılan ilaçların panik atağı tetikleme ve arttırma riskleri yoktur. Ancak ilaçların tesiri bireyden şahsa 2 ila 3 hafta ortasında değişiklik gösterdiği için kişi ilaç kullanmaya başlamasından itibaren 2- 3 hafta ortasında panik ataklar yaşayabilmektedir.

3- TMS tedavisi: Tranksraniyal Manyetik Stimülasyonu (TMS), elektromanyetik indiksiyon kanununa nazaran oluşturulmuş elektrik gücünü manyetik güce dönüştüren bu dönüşümle elde edilen manyetik dalgaların nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir aygıttır. Kafatası üzerinde ağırlaştırılmış formda yapılan manyetik akımlar cilde ve kafatasına hiçbir ziyan vermeden geçerek beyin bölgesine ulaşır ve bir ikazım sağlar. Bu ikazım hudut hücrelerini aktive eder ve rahatsızlık üzerinde sağaltım yapar. Panik atakta TMS usulü ilaçların yan tesirlerinden çok etkilenen hastalar için çok uygun sonuçlar vermektedir. İlaç yanında TMS tedavisi kullanılması hastanın ilaç ile ahengini arttırmaktadır. 

4- Nefes idmanları: panik atak esnasında nefes antrenmanı çok büyük bir değer taşımaktadır. Daha evvel hiçbir nefes idmanı yapmamış bireyler panik atak esnasında nefes antrenmanı yapmaya deneseler de çoğunlukla başarısız olurlar. Bu nedenden ötürü bireyler panik atak dışında da bol bol nefes idmanı yapmalıdırlar. Bu idmanlar kişi burundan derin nefes alıp 5 saniye uzunluğunda içinde tutarak ağzından vermesi biçiminde gerçekleştirilir. 

5- Bilgi sahibi olmak: panik bozukluk yaşayan şahsa panik atağın ne olduğu anlatılır. Panik atakların ona ziyan vermeyeceği ve onu öldürmeyeceği söylenir. Denetimini kaybetmeyeceği ve başına bir şey gelmeyeceği vurgulanır. Bununla birlikte tedavi mühletince de atak yaşayabileceği söylenir. 

6- Alkol ve uyuşturucudan uzak durmak: uyuşturucu kullanımı panik atak hastalarında atağı tetiklemektedir bu yüzde uyuşturucu unsurdan uzak durmak gerekmektedir. Alkol kullanımından bir gün sonra ise panik atak geçirme riski yükselmektedir.

7- Fizikî idman: orta şiddette yapılması gereken bu egzersizler(koşma, bisiklet sürme, yüzme) haftanın 5 günü yapılmalıdır. En az 10 hafta yapılması öngörülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu