Sağlık

Labioplasti ( iç dudak sarkması ) Ameliyatı

Bayanların genital bölgedeki stetik sıkıntılarına deva arayışı son yıllarda arttı. Vulva iç dudaklarıınn sarkması sorunu yaşayan bayanlar sıklıkla estetik cerrahlara başvuruyorlar. Mevzu hakkında sorularımızı cevaplayan estetik cerrah Op. Dr. Defne Erkara labioplasti hakkında bilgi verdi.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, bayanlarda genital bölge üzerinde uygulanmakta olan ve cerrahi temellere dayanan estetik bir ameliyat tekniğidir. Uygulanmakta olan bu ameliyat ile vajinadaki iç dudakların küçültülmesi kelam mevzusudur.

Labioplasti Ameliyatı Yapılma Nedenleri

Doğuştan yahut daha sonra meydana gelmiş olan estetik bozuklukların uygun düzeyde düzeltilmesi maksadı ile labioplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatın yapılma nedenlerini daha geniş bir manada sıralayacak olursak;

  • Labium minor olarak isimlendirilen iç dudakların olağandan büyük olması ya da fonksiyonunu yitirmiş olması

  • Bikini üzere giysiler giyildiğinde, dışarıdan bakıldığında dudakların muhakkak olması

  • Dudakların estetik görünümünü yitirmiş olması

  • Gevşeme sonucu makûs bir görünüme sahip olması

  • Labia majora olarak da isimlendirilen dış dudaklardan dışarı taşması üzere sıkıntıların tedavisini sağlamak maksadı ile labioplasti operasyonu uygulanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Küçük dudak ameliyatı, labium minörler üzerinde yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat öncesinde hastaya genel yahut lokal anestezi uygulanır. Akabinde bölgede kesiler açılır ve böylelikle operasyon sürecine başlanır. Süreçte, hastaya gerekli müdahale ve düzenlemeler uygulanır. Son olarak başlangıçta açılmış olan kesiler dikilir ve ameliyat tamamlanır.

Ameliyat esnasında atılan dikişlerin, süreç sonunda alınması gerekmemektedir. Özel bir ip kullanılarak atılmış olan bu dikişler, ameliyat sonrası bizatihi erimektedir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti, genel yahut lokal anestezi uygulaması için bir risk durumu bulunmayan tüm bayanlara uygulanabilen bir ameliyattır. Hamile, emziren ya da ilaç tedavisi alan bayanlara uygulanamamaktadır. 18 yaşını doldurma kuralı var. Fakat 16 yaştan itibaren aile müsaadesi ile yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Hastanın Durumu

Labioplasti ameliyatı sonrası, hasta kendine gelir gelmez çabucak taburcu edilebilir. Tabibin tavsiyede bulunabileceği ağrı kesici ve antibiyotikler kesinlikle kullanılmalıdır. Ameliyattan sonraki birinci 1-2 haftalık süreçte hijyen açısından iç çamaşırların pak olması hayli kıymetlidir. Birinci günden itibaren hasta duşa girebilir, ancak küvet ve hamam, sauna yasaktır. Tüm bunların haricinde ameliyat sonrası birinci yirmi gün boyunca spor ve  uzun periyodik yürüyüşler yapılmamalı, cinsel bağlantıya orta verilmelidir.

Özetleyecek olursak labioplasti ameliyatı, şahısta var olan estetik tasaları gidermek, hastanın kendine olan inancını kazanmasını sağlamak ve meydana gelebilecek olan enfeksiyon üzere sıhhat problemlerini tahlile kavuşturmak için yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu