Sağlık

Glokom Körlük Yapar mı?

Karasu olarak da isimlendirilen Glokom göz tansiyonunun olağandan yüksek olması sonucu ortaya çıkan en değerli körlük nedenlerinden biridir.

Glokomun birkaç çeşiti vardır. Bazan doğuştan da önemli göz tansiyonu yüksekliği ile karşılaşmakla birlikte, en sık rastladığımız Primer Açık Açılı Glokomdur. Bu çeşit glokom çoklukla orta yaş ve üzerinde karşımıza çıkar.

Göz tansiyonunun yüksekliği, çok yüksek olmadıkça, ekseriyetle bir belirti vermez lakin kenar imgelerden başlayarak görme alanı yavaş yavaş daralır ve sonunda merkezi görmede yok olur.

Sinsi bir hastalık olan glokomun erken teşhisi için kesinlikle göz tansiyonu ölçülmelidir ve gerekirse Görme Alanı ve/veya OCT ismi verilen optik tomografi tetkiki ile görme hududunun tahlili yapılmalıdır.

Göz tansiyonunun yüksekliğini glokom açısından değerlendirilirken kesinlikle Kornea kalınlığı da ölçülmelidir. Kalın kabuklu portakalın ince kabukludan daha sert hissedilmesi üzere, kornea kalınlığı olağandan fazla ise göz tansiyonu da yüksek üzere, kornea olağandan ince ise düşük üzere kıymetlendirilebilir. Bunu kıymetlendiren çizelgelerimiz yanında otomatik olarak hakikat kıymeti gösteren aygıtlarımız da vardır. 

Glokomun tedavisinde göz tansiyonunu düşüren damlalar vermekteyiz. Göz tansiyon damlaları göz tansiyonunu düşürmede kâfi gelmezse ve/veya Görme alanı yahut OCT’dehasar ortaya çıkıyor ya da mevcut hasar ilerliyorsa görmeyi korumak için glokom ameliyatı yapmaktayız. 

Günümüzde göz tansiyon damlaları ile gözü ve görmeyi ömür uzunluğu korumak mümkün olabilmektedir. Lakin hastaların bu damlaları tabibin önerdiği formda her gün ve ömür uzunluğu sistemli olarak damlatmaları gerekir. Zira bu damlaların tesirleri çoklukla cinsine nazaran 12 ile 24 saat sürmektedir. Damla kullanmayı önemsemeyen yahut sıklıkla ihmal eden hastalarda görme kayıpları ve hatta körlük kaçınılmazdır. 

Hastalar rastgele bir tereddütü olduğunda kesinlikle tabibine danışmalıdır. Sağlıklı, net görüşlü hoş günler dilerim. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu