Sağlık

Eksimer Lazer

Excimer Lazer Kimlere Uygulanır?

18 yaşın üstündeki miyop, astigmat ve hipermetroplara uygulanmaktadır.

∙ Şayet göz numarası ilerlemeye devam ediyorsa beklemek gerekir. ∙ Fakat son bir içinde 0.50 kadar artış varsa beklemeye gerek olmaksızın excimer lazer uygulanabilir.

Kimler Excimer Lazer ister?

Halk ortasında göz çizme olarak da bilinen Excimer lazeri miyopu, astigmatı yahut hipermetropu olanlardan aşağıdaki kişileristemektedirler: 

Gözlük ya da kontakt lens takmak istemeyenler

Gözlük takmaya burun yapısı uygun olmayan yahut çeşitli nedenlerle gözlük takamayanlar, 

Kontakt Lens takıp çıkarmakta zorlananlar, 

Sportif, ya da 

Mesleksel emellerle gözlük ya da lens takması uygun olmayanlar buyöntemden faydalanabilmektedirler. 

Eksimer Lazer Kimlere Uygulanmaz?

Kuru göz sendromu veya 

Keratokonus, 

Keratoglobus üzere gözün kornea katmanında deformasyon incelmeyle seyreden kimi göz hastalıklarında eksimer lazer yapılmaz. 

Glokom, 

Üveit, 

Beğenilen Herpes (uçuk) keratiti geçirmiş olanlarda ve Korneadabelirgin yüzey bozukluğu olanlarda

∙ Orta yaşın üstündeki hastalarda Katarakt yahut başlangıcı varsa eksimer lazer yapılmaz. 

Retinada yırtık yahut delik varsa lazer tedavisi ile çevrelendikten 20-30 gün sonra yapılabilir. 

Tek gözlü olanlarda ? 

Ayrıyeten; 

Romatizma ve 

Kolajen doku hastalıklarının etkin periyotlarında, Ankilozan spondilit, 

o Polimiyozit, 

o Dermatomiyozit, 

o Skleroderma, 

o Sjögren sendromu 

o Sistemik lupus eritematosus 

İlerlemiş yahut denetim altına alınamamış ŞEKER hastalığında, ∙ Gebelerde ve 

Hormon tedavisi görenlerde de lazer uygulanmamalıdır. 

Bu nedenle hasta tam bir göz denetiminden geçirilmeli, öteki bir hastalığı olup olmadığı sorulmalıdır. 

Lazer Gözün Hangi Bölgesini Tesirler?

Gözü saate, lazer uyguladığımız kornea katmanını da saatin camına benzetirsek, lazer saatin camı üzere olan kornea katmanında yeni bir mercek oluşturacak biçimde, ayarlanan ölçüde bir çeşit buharlaşma sağlar. Buharlaşma esnasında sıcaklık asla yoktur. Buharlaşan kornea katmanının derinliği gözün numarasına nazaran değişir. Eksimer lazerinetkileme aralığı mikronla ölçülecek kadar az olduğundan lazerı şınları gözün iç katmanlarına ulaşamaz ve öteki dokulara rastgele bir ziyan veremez. 

Sistemler

PRK 

PTK 

LASEK 

SMILE 

NO-TOUCH PRK 

EPİ-LASİK 

LASİK 

I-LASİK (Intralase – LASİK) 

Topografi Tabanlı 

Wavefront 

PRK Metodu Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

Düşük diyoptrili göz bozukluklarında ve bilhassa kornea katmanı LASIK yapmaya uygun olmayan ince kornealı gözlerde ve kimi özel durumlarda PRK uygulanır. 

Lazerin birinci uygulama yolu olan PRK sürecinde eksimer lazer kornea katmanının yüzeyinde yer alan epitel katmanı (soğanın zarı gibi)kazınarak doğdudan yüzeye uygulanmaktadır. Süreçten sonra göze kollayıcı numarasız bir kontakt lens takarak hastayı meskenine göndermekteyiz. Epitel katmanını beden ekseriyetle 3 gün içinde yine oluşturduğu için kontakt lensi 3 gün beğenilen bırakmakta ve sonra çıkartmaktayız. Hastalara ayrıyeten fazla ışık ve güneşten rahatsız olmamaları için süreksiz olarak koyu renkli özel yumuşak plastik bir güneş gözlüğü vermekteyiz.

No-Touch PRK usulünde göz yüzeyine bir alet değmeden epitel katmanı da lazerle temizlenmekte ve devamında PRK metodu uygulanmaktadır. Lakin bu yolda epitel katmanının kalınlığı herkeste birebir kabul edilmektedir. Bu da sonucu etkileyebilmektedir. 

LASİK Metodu Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

Miyop, Astigmat ve Hipermetrop hastalardan kornea katmanının kalınlığı, ve gözünün durumu uygun olan herkese Lasik sistemi uygulanabilir. 

LASİK tekniğinde mikrokeratom yahut son birkaç yıldır Intralase Lazerle korneadan ince bir katman bir kenarından tutacak halde kaldırılmakta ve lazer uygulandıktan sonra bu katman geri kapatılmaktadır.    

Hastalara bu sistemlerde de fazla ışık ve güneşten rahatsız olmamaları için süreksiz olarak koyu renkli, özel yumuşak plastik bir güneş gözlüğü vermekteyiz. Hastaların 1-2 gece bu gözlükle uyuması önerilmektedir. 

LASİK ile i-LASİK (intralase-LASİK) Yollarının Farkı Nedir?

LASİK usulü keratom denilen aletle korneadan 140-160 mikron kalınlığında bir katman kaldırılarak uygulanmaktadır. Bu teknikte kesilen kornea katmanının kalınlığı her vakit istenilen kalınlıkta olmayabilmekte ve bazan da birtakım sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu meseleler İntralase (intraleyz) denilen Lazer aletiyle çözümlenmiştir. 

İntralase-LASİK (i-LASİK) usulünde kornea 15 saniye süren bir süreçle istenilen kalınlıkta (genellikle 100 -110 mikron), çok daha düzgün ve her tarafı tıpkı kalınlıkta bir katman kaldırmamızı sağlamaktadır. 

Düzgünleşme Mühleti

PRK ve No-Touch PRK dediğimiz direkt lazer yolunda süreçten sonra beğenilen 3 gün kontakt lens kalmakta ve bu müddet içinde yanma, batma, ağrı ve bulanık görme olmaktadır. Hasta 3 gün sonra rahatlamakta ve görmesi gitgide netleşmektedir. 

Lasik ve intralase-Lasik tekniğinde ise kaldırılan kornea katmanı lazer sürecinden sonra geri kapatılmakta ve böylelikle yüzey katmanı yerinde durduğundan yalnızca hafif yanma ve batma olabilmekte. Sonraki gün hafif kızarıklık dışında lazere ilişkin rastgele bir iz kalmamaktadır. 

Lasik ameliyatından çabucak sonra hastalar gözlüksüz olarak görmekte ve kendisi meskenine dönebilmektedir.  

Lasik ve bilhassa i-LASİK ameliyatı geçiren hastalar sonraki günü işlerine gidebilmektedirler. 

Göz Numaramda Geri Dönüş Olur mu?

Kimi hastalarda göz numarasında hafif bir geri dönüş olabilmekle birlikte, göz bozukluğunun eski numarasına geri dönmesi çabucak hemen mümkün değildir. Geri dönüşün ilaçla önlenmesi ya da durdurulması imkanı vardır.  

Excimer Lazerden sonra Kontakt Lens kullanılabilir mi?

Eksimer lazer süreçlerinden sonra da isteyen bireyler renkli ya da renksiz kontakt lens kullanılabilirler. 

Lazer Uygulanırken Gözümü Oynatırsam?

Bu konuda endişelenmeye hiç gerek yoktur. Excimer Lazerlerde lazer atışları çok kısa sürmektedir. Yeniden de hastaların gözünü oynatma riskine karşı her alette gözün hareketlerini izleyen bir nevi radar sistemi vardır. Hasta gözünü oynattığı anda lazer atışı durur, hasta tekrar düzgün baktığında lazer uygulamasına devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu