Dünyada Kaç Enlem Boylam Var?

Dünya üzerinde yer alan herhangi bir yerin konumunu belirlemek adına coğrafya bilimcileri tarafından enlem ve boylam kavramları oluşturulmuştur. Bu durum da dünyada kaç enlem var sorusunu akıllara getirdiği gibi dünyada kaç boylam var sorusunu da akıllara getirmektedir. Enlem ve boylamlar matematiksel konumun konuları arasında yer almaktadır. Kaç tane enlem ve boylam var konusu iyi kavranacak olursa dünya üzerinde yer alan bir noktanın kolay bir şekilde konumunu belirleyebilirsiniz.

Dünyanın yatay konumda tam ortasından geçtiği düşünülen çizgiye ekvator çizgisi denilmektedir. Herhangi bir noktanın ekvator çizgisi olarak nitelendirilen bu çizgiye olan uzaklığının açısal olarak ifade edilmesine enlem denilmektedir.

Yaşam alanımız olan dünyanın üzerinde yer alan aynı boylam üzerindeki noktaların oluşturmuş oldukları çizgiye de meridyen denilmektedir.

Dünya üzerine toplamda 180 enlem ve 360 boylam bulunmaktadır. Enlem ve boylamlar bizlere herhangi bir yerin konumunu belirleme konusunda ciddi derecede yardımcı olmaktadır. Ülkemizin de sıklıkla matematiksel konumu coğrafya kitaplarında ele alınır ve bu konum ifade edilirken enlem ve boylam kavramlarından yararlanılır. Ülkemiz yani Türkiye 36-42 kuzey enlemleri ile 26-45 doğu boylamları arasında yer almaktadır.

 

Enlem ve boylamlar bazı coğrafi etkilerin de belirlenmesinde kullanılmaktadır. Örneğin ülkemizde güneyden kuzeye doğru gidildikçe sıcaklık düşer. Bu durum coğrafyacılar tarafından enlem etkisi olarak ele alınmıştır. Aynı şekilde güneşin doğuda daha önce doğması boylam etkisine bir örnek olarak gösterilebilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*