Bilim

Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu yolda! Hangi ülkenin kaç uydusu var?

Uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A, 30 Kasım’da uzaya gönderilecek.

Türkiye, ilk yerli ve milli uydusunu 2022’de uzaya göndermeyi planlıyor.  Bu konu ile ilgili ilk açıklamayı, geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şu sözlerle yapmıştı;

“İlk yerli ve milli uydumuz Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndereceğiz. TÜRKSAT 6A’nın üretilmesiyle Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.”

Ancak asıl konumuz uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin 30 Kasım’da uzaya gönderilecek olan, beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A. Türkiye’nin, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngesinde uydu hizmeti sağlanıyor. 31 derece doğu yörüngesine de Türkiye’ye ait uydunun yerleştirilmesi planlanıyor. Türksat 5A bu amaçla ve yeni frekans haklarının kazanılması için yapıldı.

Dünya yörüngesinde bin 1000’in üzerinde aktif uydu bulunuyor. Uzayda en çok uydusu olan ülkelerin başında ise ABD geliyor. Peki uzayda hangi ülkenin kaç uydusu var? Türkiye’nin kaç uydusu var?

İşte ülkelerin uydu sayıları;

ABD: 830 uydu

Amerika Birleşik Devletlerinin yörüngede halen aktif 830 uydusu bulunuyor. bu rakam ABD’yi takip eden bir sonraki 10 ülkenin toplam uydu sayısından fazla. Örneğin Çin’in 280 ve Rusya’nın 147 kayıtlı uydusu bulunuyor.

Birkaç yıl önce ABD’nin 576 uydusu olduğu dönemde, bu uydulardan 12’si sivil, 286’sı ticari, 132’si devlet ve 146’sı ise askeri amaçlı faaliyetteydi.

Çin: 280 Uydu

Rusya: 147 Uydu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu