Bilim

NASA ay hakkında büyük açıklama yapacak!

Uzay ajansı, keşfi gerçekleştiren uçan gözlemevinin “görünür ışıkla görülmesi imkansız olan fenomeni yakalayabildiğini” belirtti.. 

Uzay ajansı keşifle ilgili ayrıntıları açıklamadı, ancak “derin uzayın keşfini desteklemek için NASA’nın Ay hakkında bilgi edinme çabalarına katkıda bulunduğunu” söyledi.

Ayrıca keşfin Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi (SOFIA)‘dan geldiği de belirtildi.

SOFIA, atmosferin çoğundan daha yükseğe uçan, dahili 9 fit teleskopunun güneş sistemimizi ve evreni daha net bir şekilde görmesini sağlayan geliştirilmiş bir Boeing 747‘dir.

NASA ay hakkında büyük açıklama yapacak!

NASA, yaptığı açıklamada, uçağın atmosferdeki su buharının yüzde 99’unun üzerine çıkabildiğinden, uçan gözlemevinin “görünür ışıkla görülmesi imkansız olguyu” algılayabildiğini belirtti.

Zamanının çoğunu uzaya daha derinlemesine bakarak, uzak gezegen sistemlerini, yıldızların doğumunu ve ölümünü keşfederek geçirmesinin yanı sıra SOFIA, kendi güneş sistemimiz hakkında da önemli bilgiler ortaya çıkardı. Örneğin 2016 yılında, 40 yıldan sonra ilk kez Mars atmosferinde atomik oksijeni gözlemledi.

NASA bu olayla ilgili bildiriminde, 2030’lardan itibaren Mars keşiflerini başlatmak için üs olarak kullanmak umuduyla, Ay’a ilk kadını ve bir erkeği  2024’te göndermeyi ümit eden Artemis programına ciddi bir gönderme yaptı. 1972’den beri Ay’a ayak basan ilk insanlar olacaklar.

Toplantıya katılacak olan NASA Genel Merkezindeki baş keşif bilimcisi Jacob Bleacher, keşfin en azından uzay ajansının Ay’a seyahat etme ve orada yaşama planları için geçerli olduğunu öne sürdü.

NASA, etkinliğin 26 Ekim Pazartesi günü öğlen Birleşik Krallık saatine göre 17:00‘de gerçekleşeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu