Sponsorlu Bağlantılar

Mektup yok olmayla karşı karşıya gelmiş bir haberleşme aracı olsa da insanlara duygu sıcaklığını daha iyi aktarıyor olmasından dolayı günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Mektup zarfı nasıl yazılır hususunda birçok kişinin bilgi sahibi olmamasından dolayı sizlere mektup zarfı üzerine adres nasıl yazılır hususunda bilgi vermek istiyoruz.

sponsorlu bağlantılar

Mektup zarfına adres nasıl yazılır hususunda bilginiz yoksa makalemizin devamından bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mektup, teknolojinin az ve pahallı olduğu yıllarda en çok kullanılan iletişim araçlarından birisiydi. Zamanla cep telefonlarının yaygınlaşması mektubun ortadan kalkmasına ve insanların mektup yazmayı bırakmasına neden olmuştur. Bizim gibi eski nesil olan kişiler eski günleri biyad etmek adına mektup yazmaya devam etsek de, yeni nesil mektup olayına pek sıcak bakmamaktadır.

İlkokullarda okuyan öğrencilere mektubun ne kadar güzel olduğunu anlatabilmek adına öğretmenler öğrencilerden bir adet mektup yazmalarını istemektedir. Yazılan mektuplar toplanıp tüm sınıf PTT şubesine giderek ilgili mektupları postalanır. Verilen bu ödev insanların birbirlerini hatırlamasının ne kadar önemli olduğunu göstermek içindir. Mektubunuzu yazdıysanız zarf üzerine adresi nasıl ekleyeceğinize gelin birlikte göz atalım.

Zarf Üzerine Adres Nasıl Yazılır

• Alıcının adresi zarfın sağ alt kısmına yazılmalıdır.

• Gönderenin adı ve adresi zarfın sol üst köşesine yazılmalıdır.

• Tam ve açık adres yazılmalıdır.

• Büyük harflerle ve okunaklı yazılmalıdır.

• Alıcı adresinin posta kodu belirtilmelidir.

• Özellikle yurtdışına gönderilen mektuplarda posta pullarının ülkeyi temsil edici bir değer olduğu unutulmamalı ve posta pulu kullanılması yeğlenmelidir.

Mektup Zarfı Örneği

Mektup Zarfı
İnsanları ne kadar çok hatırlarsanız ilerleyen yaşamınızda o kadar çok hatırlanırsınız. Bu yüzden mektup yazmaya ve zaman zaman yakınlarınızı hatırlamaya özen göstermenizi temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Eğitim, Kısa Bilgiler

12 Yorum Yapılmış.

 1. edanur 2585 diyor ki:

  ben posta kodu ile göndermesem birşey olurmu yurtdışında

 2. eda diyor ki:

  Sonunda zarf üzerine neler yazacağımı anlatan güzel bir web sitesi buldum. Verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim.

 3. gh diyor ki:

  yurt dışına mektup gondereceğim fakat adreslerimizi ingilizcemi yoksa turkçemi yazmalıyızzz.lutfen yardımcı olurmusunuz:(

 4. ahmet diyor ki:

  Ben alıcının ismini ön tarafa , gönderen kisiyide arka tarafa yazdım bir sorun çıkar mı ?

  • admin diyor ki:

   Yaptığınız yazım şekli yanlış bir yazım şeklidir. Bu yüzden gönderdiğiniz mektup karşı tarafa ulaşamaya bilir haberiniz olsun. Makalemizde yer alan mektup örneğiyle uyumlu yazıp tekrar mektup gönderebilirsiniz.

 5. emre diyor ki:

  peki alıcının adını yazcaz mı

 6. ulusoyist diyor ki:

  Ohh be cok sayfa dolastimm bulamadim-,- gercekten cok tskkk:-)

 7. EVRİM ENGİN diyor ki:

  gözümdeki kızıl ışığa lanet eden sevgili; unuttuğun yüreğimdeki aşk için teşekkür ederim

18 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc