Sponsorlu Bağlantılar

Sümük neden yeşildir diyen kişi sayısı bir hayli fazla olduğu gibi burundan yeşil sümük neden gelir ve burundan sarı sümük neden gelir gibi sorular da bir hayli sorulmaya devam etmektedir. Bebeklerde sarı sümük ve çocuklarda yeliş sümük neden olur konusu merak edildiğinden dolayı sizlere ilgili sümük türleri hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız. Burundan sümük akması hakkında hazırladıklarımıza gelin birlikte göz atalım.

Sümüğün içerisinde epitelyum gözenekleri, virüsler, tozlar ve su yer alır. Suyun yetersiz ya da fazlaca olmasına bağlı olarak sümük kesintisiz ya da iplik tarzında uzayıcı bir yapıda akabilir. Kuruyunca az çok kalın ve yapışkan bir kabuk vaziyetini alır. Burun içerisinin nemli tutulmasını ve burna girebilecek zararlı yabancı nesnelerin bilhassa tozların ve polenlerin tutulmasını mümkün kılar. Sümük adım başı imal edilir ve birçok bölümü de yutulur. Sümük bakteriyel ya da viral iltihap esnasında sarıdan yeşile doğru farklılaşan bir renk almaktadır. Viral iltihaplanmalarda 2 veya 3 gün koyu olmayan ve duru bir sümük meydana gelir. 3 günden sonrasında yeşil bir rengi almaya başlar. Bu aralıkta iyileştirme gerekmemektedir. Sümüğün ağız kısmından gelen şekline balgam denilmektedir. Oluşan balgam sümüğün boğazda artmasından veya ciğerden gelen bir sümük çeşididir.
yeşil sarı sümük
Sağlıklı bireylerden akan burun sümüğünün rengi saydamdır, bununla birlikte nezle geçirirken nötrofil diye adlandırılan beyaz kan gözenekleri, iltihaplanmayla cenk etmek için gönderilir. Hücrelerin meydana getirdiği mikrop öldürücü enzimlerden kabul edilen “myeloperoxidase” isminde enzim, apse ve nazal sümük benzer salgılarda yeşil renge yol açan renk pigmentine muktedirdir. Bu sebeple, grip yahut nezle olduğunuzda burnunuzdan yeşil sümük akmaktadır. Bazen sinüzitten ötürü sarı sümükte ulaşmaktadır. Sarı sümüğün temel sebebi sinüzit hastalığıdır.

Sarı sümük ve yeşil sümük konusunda sizlerde bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

12 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler