Sponsorlu Bağlantılar

Yedek subay nasıl olunur? Yedek subay olma şartları nelerdir? Tarzındaki sorular özellikle işsizlikle mücadele eden üniversite gençleri tarafından sık sık sorulan sorular arasında yer almakta. Askerde biriktirdiği para ile gelince iş kurarım umuduyla birçok üniversite mezunu askerliklerini yedek subay olarak yapmak istiyor. Peki yedek subay olmak için aranan şartlar nelerdir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

sponsorlu bağlantılar

Yedek subay olma şartları

• Yurt içinde dört yıl veya daha fazla süreli fakülte, akademi, yüksek okul ve enstitüleri bitirenler.

• Yurt dışında yüksek öğrenim kurumlarını bitiren ve bu öğrenimlerinin en az dört yıllık yüksek öğrenime eşdeğer olduğuna dair lisans denkliği YÖK. Başkanlığınca onananlar.

• Yapılacak sağlık muayenesinde “Sağlam veya Askerliğe Elverişlidir.” kararı verilenler.

• Türk Silahlı Kuvvetlerinde subaylıktan çıkarılmayı gerektirecek şekilde bir mahkûmiyeti olmayanların, yedek subay aday adayı olarak askerlik kararları alınır.

• Erbaş veya er olarak askerlik görevini yapmakta iken, yukarıda a ve b fıkralarında bahsedilen okulları bitirenler istekleri halinde, geçici terhis edilerek yedek subay aday adayı statüsüne geçirilirler.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

2 Yorum Yapılmış.

  1. melek zor diyor ki:

    asteğmenler 2 yıl doğuda yapıp 2 yıl batıda yaptıktan sonra tekrar çağrıldıklarında doğu görevine gidiyorlar mı eşi devlet memuruysa onun yanında kalabiliyorlar mı sürekli bunun hakkında geniş bir bilgi alabilir miyim

  2. kemal mustafa diyor ki:

    Üniversitede iş bulunmayacak bir bölüm okudum. Nasipse yedek subay olup para biriktirmek ve iş yeri açmak istiyorum. Başka kurtuluşum kalmadı gibi görünüyor.

18 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc