Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde en çok mücadele edilen birçok hastalığın kromozomlardan kaynaklı hastalık olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. X kromozomuna bağlı kalıtsal hastalıklar olduğu gibi y kromozomuna bağlı kalıtsal hastalıklar da bulunmaktadır. Kromozomlar ile taşınan hastalıklar bu alanda çalışmalar yapma niyetinde olan kişiler tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere ilgili hastalıkların neler olduğunu açıklayacağız.

X kromozomuna bağlı kalıtsal hastalıklar

Hemofili rahatsızlığı: Bu rahatsızlık geni de tıpkı renk körlüğü geni gibi x kromozomunda çekinik bir şekilde taşınır. Rahatsızlığın husule gelme mekanizması aynıdır. Bu rahatsızlığı taşıyan kişilerin kanları pıhtılaşmaz, bağlı olarak kanamalar bunlar için büyük mesele meydana getirir. Dışarıdan eksik olan moleküller verilerek düzgüsel hayatlarını sürdürmeleri mümkün kılınabilir. Hemofili hastalığı ile mücadele içerisinde olan kişilerin özellikle yaralanmamaya dikkat etmelerinde fayda var.

Kas erimesi: Yukarıdaki rahatsızlıklar gibi x kromozomunda çekinik bir şekilde yer almaktadır. Bu geni barındıran rahatsız baylar eşeysel çoğalma olgunluğuna erişemeden öldükleri için hanımefendiler hiçbir zaman hasta olmaz, en çok taşıyıcıdırlar. Düzgüsel bir doğumla husule gelen erkek bebekler 4-5 yaş dolaylarında rahatsızlığın tesirini hissetmeye başlarlar. Kasların çok fazla halde erimesi ciddi kilo kaybı ve sonunda 13-15 yaş dolaylarında ölümlerine yol açar. Bu nedenden dolayı kas erimesi hastalığı en çok korkulan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Y kromozomuna bağlı kalıtsal hastalıklar

Kıllı kulak: Y kromozomu üstünde, erkekliği belirleyen genlerin haricinde pek gen olmadığı zannedilmektedir bazı yayınlarda “kıllı kulak” geninin y kromozomu üstünde olduğu bildirilmektedir y kromozomal kalıtımda genin resesiflik veya dominantlığı olmadan babanın bütün erkek evlatları etkilenmiş ama bütün kız evlatları düzgüsel olur.

Balık pulluluk: Y kromozomunda taşınan bir gen tarafınca gerçekleştirilir bu nedenle yalnız baylarda ortaya çıkar rahatsız olan babanın tüm erkek evlatları bu geni taşıyacaklarından tamamı rahatsız olur bu rahatsızlıkta erkeklerin bilhassa kol ve ayakları olmak suretiyle bedenleri tıpkı bir balık gibi pullarla kaplıdır.

X ve y kromozomuna bağlı kalıtsal hastalıklar bu şekildedir. Zaman içerisinde yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında yeni hastalıklar bulunacak olunursa sizlere bu hastalıkların neler olduklarını da aktarmaya devam edeceğiz.

sponsorlu bağlantılar

20 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler