Sponsorlu Bağlantılar

Üzümün içinde bulunan mineraller ve üzümde bulunan vitaminler hakkında araştırma yaptık ve elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdik. Özellikle yaz mevsiminde sıkça tüketilen üzüm meyvesi içerisinde bulunan başlıca mineral ve vitaminlere gelin birlikte göz atalım.

Üzüm içerisinde bol miktarda sodyum potasyum kükürt ve magnezyum bulunmaktadır. Vücudunuzdaki bu minerallerden birisi eksikse üzüm tüketerek bu mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Üzüm kalorisi yüksek bir meyve olduğundan tüketilmesi durumunda tüketen kişiye enerji verir ve hareketli olmasını sağlar.

Üzümde önemli bir vitamin C vitaminidir. C vitaminin kimyevî adı askorbik asittir. Skorbüt hastalığını da önleyen bu vitamindir. Bu hastalık diş etlerinde kanama iltihap, dişlerin düşmesi ve kanamalarla kendini gösterir.
Ağır şekilleri olmakla beraber hafif şekilleri oldukça sık görülür. Hücreleri birbirine bağlayan yapışkan madde, C vitamini yokluğunda erimeye yüz tutar. Bu bakımdan C vitamini bir binanın yapı taşları arasına konan harca benzetilmiştir. C vitamini eksikliklerinde eklemlerde küçük kanamalar olur. Bundan başka ciltte solgunluk, umumî dermansızlık sinirlilik görülür. Üzümün yorgunluğa iyi gelmesi kalorisinin yanı sıra içindeki C vitaminin-dendir. Zindeliği veren başka bir madde üzümün içindeki A vitaminidir. Sinirliliğin giderilmesinde C vitaminin rolü olduğu gibi yine üzümün içinde olan B ve B6 vitamininin yanı sıra kalsiyum ve fosforun da mühim yeri vardır. Üzüm yemekle birinci husus olarak (vitaminler sayesinde) solgunluk olmayacaktır. İkinci husus, C vitamini sayesinde kanama odakları bulunmayacak, üçüncü husus olarak A ve C vitaminleri sayesinde mikrobik hastalıklara ve bunların vücutta yapacağı menfî görüntülere rastlanmayacaktır.

Sağlıklı yaşam adına üzüm tüketimine önem vermenizde fayda var. Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler