Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl uzman çavuş olunur ve uzman çavuş olma şartları nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Uzman çavuş olmak isteyen takipçilerimize yardımcı olabilmek adına uzman çavuş olmak için aranan şartların neler olduğunu araştırdık. Genel olarak lise mezunuysanız ve gireceğiniz sınavlarda başarılı olabilirseniz uzman çavuş olabilirsiniz. Yazımızın devamından uzman çavuş olmak için gerekli şartların büyük kısmına ulaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

Yüreğiniz vatan aşkıyla yanıyorsa uzman çavuşluk meslek olmaktan çıkıp hayat felsefeniz haline gelecektir. Vatanın bölünmez bütünlüğünü korumada büyük görevler üstlenen uzman çavuşlar ülkemizin en değerli askerlerinden sadece bazılarıdır. Bu kutsal mesleğe girmek için aranan şartlar nelermiş gelin bir göz atalım.

Uzman Çavuş Olma Şartları

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

• Askerlik hizmetinin 6’nci ayı ile terhisini takip eden üç yıl içerisinde başvurmak.

• Ortaokul, lise, yüksek okul veya fakülte mezunu olmak.

• Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş, askeri öğrencilikle ile ilişiği kesilmemiş olmak.

• Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor olmamak.

• TSK manevi şahsiyetine gölge düşürücü, askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, bölücü, ideolojik görüşü benimsememiş olmak.

Uzman çavuş olmak isteyenler internette http://www.hvkk.tsk.mil.tr adresinde ve Askerlik Şubesi panolarında yayınlanacak ilana göre hareket edebilirler. Şimdilik elde edebildiğimiz bilgiler bundan ibaret. Uzman çavuş olmak için aranan şartlar konusunda elimize yeni bilgiler geçtikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca aklınıza takılan sorular varsa bu soruları bizlere yöneltmeniz durumunda elimizden gelen araştırmayı yapıp sizleri bilgilendirmeye çalışırız. Hakkınızda hayırlısı neyse onun olmasını temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

10 Yorum Yapılmış.

 1. bekir diyor ki:

  1994 doğumluyum lise 3 terkim uzman olabilirmiyimn

 2. onur diyor ki:

  abi ben lise son sınıfta okuyorum askerlikten sonra uzman cavus olarak kalmak istiyorum fakat astım bronşitim var problem olurmu

 3. eyüp diyor ki:

  ortaokul mezunuyum ve 2 hafta sonra da askerim allah izin verirse uzman çavuş olabilirmiyim ve ne yapmam lazım ….

 4. seyithan diyor ki:

  ortaokul mezunuyum lıseyı dısarıdan okuyorum uzman cavus olmak en buyuk dıleyım benı bılgılendırırmısız

 5. hasan diyor ki:

  Merhaba.Ben 1995 doğumluyum.Uzman çavuşluk için yaş sınırı nedir.Veya sözleşmeli personel alımına başvuru yapabilirmiyim?Yardımcı olusanız sevinirim.Teşekkürler.

 6. mehmet diyor ki:

  orta okul mezunlarıda uzman çavuş olabiliyormu bilgilendiirseniz sevinirm ayrıca berber ustalık belgem filan var bu konuda işe yararmı şimdiden teşekkürler

  • admin diyor ki:

   İlkokul mezunlarıda uzman çavuş olabilir

   • mertcan diyor ki:

    admin ben profosyonel dövüşcüyüm ödüllerimi var belgelerim var .manga uzman çavuş olmak istiyorum acaba alırlarmı bide yaş sınırı ne dir

 7. umut bulut diyor ki:

  Uzman çavuş nasıl olunur ve uzman çavuş olma şartları nelerdir. Ban abu konud abilgi verin lütfen. Yaşım 40 uzman çavuş olabilirmiyim.

  • burak diyor ki:

   hayır abi sen uzaman çavuş olamazsın yaşın geçmiş askerliktn sonra 6 ay sonra başvuru yaparsın en geçte 3 yıl içinde onun için kendine başka mselek seçmeli oldunu sölemek isteim

18 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc