Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl uzman çavuş olunur ve uzman çavuş olma şartları nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Uzman çavuş olmak isteyen takipçilerimize yardımcı olabilmek adına uzman çavuş olmak için aranan şartların neler olduğunu araştırdık. Genel olarak lise mezunuysanız ve gireceğiniz sınavlarda başarılı olabilirseniz uzman çavuş olabilirsiniz. Yazımızın devamından uzman çavuş olmak için gerekli şartların büyük kısmına ulaşabilirsiniz.

Yüreğiniz vatan aşkıyla yanıyorsa uzman çavuşluk meslek olmaktan çıkıp hayat felsefeniz haline gelecektir. Vatanın bölünmez bütünlüğünü korumada büyük görevler üstlenen uzman çavuşlar ülkemizin en değerli askerlerinden sadece bazılarıdır. Bu kutsal mesleğe girmek için aranan şartlar nelermiş gelin bir göz atalım.

Uzman Çavuş Olma Şartları

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

• Askerlik hizmetinin 6’nci ayı ile terhisini takip eden üç yıl içerisinde başvurmak.

• Ortaokul, lise, yüksek okul veya fakülte mezunu olmak.

• Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş, askeri öğrencilikle ile ilişiği kesilmemiş olmak.

• Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor olmamak.

• TSK manevi şahsiyetine gölge düşürücü, askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, bölücü, ideolojik görüşü benimsememiş olmak.

Uzman çavuş olmak isteyenler internette http://www.hvkk.tsk.mil.tr adresinde ve Askerlik Şubesi panolarında yayınlanacak ilana göre hareket edebilirler. Şimdilik elde edebildiğimiz bilgiler bundan ibaret. Uzman çavuş olmak için aranan şartlar konusunda elimize yeni bilgiler geçtikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca aklınıza takılan sorular varsa bu soruları bizlere yöneltmeniz durumunda elimizden gelen araştırmayı yapıp sizleri bilgilendirmeye çalışırız. Hakkınızda hayırlısı neyse onun olmasını temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar

10 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler