Sponsorlu Bağlantılar

Üniversiteler bünyesinde eğitimci kadrosunda yer alan profesörler, doçentler, yardımcı doçentler, araştırma görevlileri ve okutmanlar piyasada yer alan birçok meslek dalına oranla yüksek maaş almaktadır. Maşlardaki bu cazibeli durum özellikle yeni mezun olan kişilerin üniversiteler bünyesinde eğitimci olarak kalmak istemelerine neden oluyor.

Son zamanlarda özel sektörlerin kişilere düşük maaş veriyor olmasından dolayı birçok kişi üniversite de öğretim kadrolarına yerleşmeye çalışmakta. Peki, üniversitedeki eğitimciler ne kadar maaş alıyorlar biliyor musunuz? Yaptığımız araştırmalar sonrasında alınan maaşların ortalama olarak ne kadar olduğunu öğrendik. Maaşlara göz attıktan sonra bu meslek dalının sizlere uygun olup olmadığını tayin edebilirsiniz.

Üniversite hocalarının maaşları

Okutman maaşları: 1950
Araştırma Görevlisi Maaşları: 2600
Asistan Maaşları: 2100
Yardımcı Doçent Maaşları: 3000
Doçent Maaşları:3300
Profesör Maaşları:4000

Bu maaşlara ek olarak döner sermayenin kaynaklarından da alım yapılmaktadır. Özellikle gelişmiş yani nam yapmış olan üniversitelerdeki döner sermaye gelirlerinin yüksek olmasından dolayı üniversite hocalarının listede yer alan maaşlardan daha çok maaş aldıkları bilinmektedir.

Birçok kişi verilen bu maaşların yüksek olduğunu ve bu yüzden maaşların düşürülmesi gerektiğini belirtiyor. İnsanların böyle düşünmesindeki temel neden ise bazı eğitimcilerin kendini geliştirmeyip yıllardan beri aynı masalı anlatıyor olmasıdır. Maaşlarda düzenleme yapılması gerekirse özellikle alanlara göre eğitimcilere sınav tutulması gerekir. Yüksek puan alan kişilere yüksek maaş verilirken, düşük puan alan kişilere düşük maaş verilebilir. Bu sayede eğitimcilerin kendilerini geliştirmesi adına bir adım atılabilir.

sponsorlu bağlantılar

10 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler