Sponsorlu Bağlantılar

Üniversiteler bünyesinde eğitimci kadrosunda yer alan profesörler, doçentler, yardımcı doçentler, araştırma görevlileri ve okutmanlar piyasada yer alan birçok meslek dalına oranla yüksek maaş almaktadır. Maşlardaki bu cazibeli durum özellikle yeni mezun olan kişilerin üniversiteler bünyesinde eğitimci olarak kalmak istemelerine neden oluyor.

sponsorlu bağlantılar

Son zamanlarda özel sektörlerin kişilere düşük maaş veriyor olmasından dolayı birçok kişi üniversite de öğretim kadrolarına yerleşmeye çalışmakta. Peki, üniversitedeki eğitimciler ne kadar maaş alıyorlar biliyor musunuz? Yaptığımız araştırmalar sonrasında alınan maaşların ortalama olarak ne kadar olduğunu öğrendik. Maaşlara göz attıktan sonra bu meslek dalının sizlere uygun olup olmadığını tayin edebilirsiniz.

Üniversite hocalarının maaşları

Okutman maaşları: 1950
Araştırma Görevlisi Maaşları: 2600
Asistan Maaşları: 2100
Yardımcı Doçent Maaşları: 3000
Doçent Maaşları:3300
Profesör Maaşları:4000

Bu maaşlara ek olarak döner sermayenin kaynaklarından da alım yapılmaktadır. Özellikle gelişmiş yani nam yapmış olan üniversitelerdeki döner sermaye gelirlerinin yüksek olmasından dolayı üniversite hocalarının listede yer alan maaşlardan daha çok maaş aldıkları bilinmektedir.

Birçok kişi verilen bu maaşların yüksek olduğunu ve bu yüzden maaşların düşürülmesi gerektiğini belirtiyor. İnsanların böyle düşünmesindeki temel neden ise bazı eğitimcilerin kendini geliştirmeyip yıllardan beri aynı masalı anlatıyor olmasıdır. Maaşlarda düzenleme yapılması gerekirse özellikle alanlara göre eğitimcilere sınav tutulması gerekir. Yüksek puan alan kişilere yüksek maaş verilirken, düşük puan alan kişilere düşük maaş verilebilir. Bu sayede eğitimcilerin kendilerini geliştirmesi adına bir adım atılabilir.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Eğitim

8 Yorum Yapılmış.

 1. ahmet hazal diyor ki:

  Ben asistan olarak görev yapıyorum aldığım maaş 1850 lira çzel sektörde bu parayı almak çok zor. Bende akademik kariyer yapmak her yönde iyi hem maddi hem manevi.

 2. Okurken Tutmayın Beni dedim diyor ki:

  Hocalar Konusunda Genelleme Yapmak doğru değil!. 2 ayrı üniversitede ders verdim. toplamda 3 yıl gibi bir süre ders verdim. İşlerim yoğunlaştığından bırakmak zorunda kaldım. Ticaretle uğraşmak baya bir yorucu.
  Tartışılan konu malesef doğru diyebilirim. bir çok hoca arkadaş araştırma bahanesine kendi konularının dışına çıkıyor, gezmeye gidiyor ve kalitelerini düşürüyorlar. (Özel sektörde firmada çalışsalar kapının önüne koyarlar adamı) Birde çok kalıplaşmış akademik bir kafa mevcut ülkede.. Çalışan işini hakkı ile yapan belki %20’i geçmez. geri kalan bir çok arkadaş yazları yatar. kışları öğrendiği iki 3 kitabi bilgiyi öğrencilere okutarak geçirir. Başarılı ve işini iyi yapanları tenzih ederim. sözüm onlara değildir.
  Ben bir de ABD de MİT ve Berkley üniversitelerini takip ediyorum. orada bir çok hocanın canı çıkmış gibi çalıştığını ve araştırma labrotuarlarından üniversitelere para kazandıran projeler çıkardıklarını biliyorum. Türkiyede üniversiteleri vakıf üniversitelerine cevirmedikçe ve finansal kaynaklarının kendi ürettikleri ve kalitelerine göre almalarını sağlamadıkça eğitim konusunda daha çok prblem yaşanır. baksanıza kendisini kanıtlamış dünyada ilk 500 giren kaç üniversitemiz bulunmakta..
  Sonuç olarak özel sektöredekiler gibi çalışma kabiliyetini yükseltmek gerekli.. rekabet olmadan olmayacağıda aşikar gözüküyor.

 3. kibariye masalı diyor ki:

  Beklediğimin üstünde maaş alıyorlarmış bend ehoca olayım en iyisi. Bu bilgilerime piyasa değer vermiyor

 4. kübra gülmez diyor ki:

  Ne alakası var ?Biliyor musunuz da konuşuyorsunuz? Ben edebiyat bölümü okuyorum ve benim hocalarımın verdiği bilgiler hiç de yenilir yutulur değil.Bu işi yapmayana ne kadar da kolay geliyor her şey! Ezberle öğret olmuyor bu işler.Kaldı ki olsaydı sizin gibi düşünenler çoktan hoca olurdu zaten.O saygıdeğer insanlara dil uzatmayın bilmeden lütfen ! yapabiliyorsanız buyrun Halep oradaysa arşın burada !!

 5. Kürşat Türk diyor ki:

  Musa Aygın Bey bu kadar kolaysa hocalık buyurun işte üniversiteler işte öğrenciler hemen gelin bu söylediklerinizi hobi olarak yapın. Bildiğinz birkaç kişiden yola çıkarak böyle genelleme yapmak tüm hocalara karşı saygısızlıktır. “otobanda içtiği meşrubat şişesini camdan fırlatan insanların olduğu bir yerde öyle hocalar da olsun dimi”.

 6. musa aygın diyor ki:

  Bu devirde hoca olmak en temizi bir kaç satır birşey ezberle yıllarca öğrencilere aynı şeyleri sayıkla cevap veremediğin yerde öğrencilere bağırıp olayı geçiştir ohhh bundan güzel ne var ki. Bedavaya iş hobi olarak bile yapılır. Türkiyede eğitim yerlerde

 7. erhan tombul diyor ki:

  bana cok az geldi bu maaslar.

  • admin diyor ki:

   Evet maaşlar az gibi görünsede döner sermayesi, yapılan danışmanlıklar derken para epeyce çoğalıyor

12 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc