Sponsorlu Bağlantılar

Üniversitede okutman olma şartları nelerdir? Birçok üniversite mezunu iş bulamadığından dolayı üniversitelerin açmış olduğu okutman kadrolarına başvuru yapmakta. Her geçen gün yeni üniversite açılması işsiz mezun sayısının artmasına neden olup eğitimin ayaklar altına alınmasına neden olmakta. Son zamanlarda yüksek oranda alım yapılan okutmanlıklar mezunların en çok ilgi duyduğu meslekler haline geldi. Bazı takipçilerimiz üniversitede okutman olma şartları nelerdir sorusunu tarafımıza yönelttiği için bu makalemizden sizlere okutman olma şartları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Üniversitede Okutman Olma Şartları Nelerdir

• İngiliz Dili’ne ait herhangi bir bölüm mezunları (Mütercim Tercümanlık, ELT, ELL, AML, Dilbilim vb), İngilizce Okutmanlığı’na başvurabilirler.
• ÜDS ve KPDS sınavlarından herhangi birinden 50 ve üzeri sonuç almak şartı vardır. 50 puan almak başvuru için yeterli olsa da genelde ilgili enstitüler 90, hatta bazen 95 üzeri puana önem verirler bir artı olarak. Ama taban puan 50’dir başvuru için. (TOEFL, IELTS, CPE gibi yabancı ulus ve kurumların çoğunun sınavı da denklik gözetilerek kabul edilebilmektedir)
• Yüksek lisans yapmak geçen yıl bir ara şart koşulmuştu ama artık şart değil. Ama elbette ki çok çok önemli bir avantajdır, o ayrı.
• ALES’ten en az 70 almış olmak gereklidir
• Son olarak da tecrübe meselesi. Nereye başvurursanız başvurun tecrübeli adaylar hep bir adım ileridedir. Ama o “bir adım”, kapanmayacak farklara neden teşkil etmemektedir.

Hepinize eğitim ve meslek hayatınızda başarılar dileriz. Tez zamanda gönlünüzdeki kadroya yerleşmenizi temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar

15 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler