Sponsorlu Bağlantılar

Türk tarihine inecek olursak Türklerin çok az sayıda askeri oldu savaşlarda bile zafere ulaştıklarına tanıklık edebiliriz. Böyle bir milletin torunları olarak sizlere Türkleri başarıya kavuşturan Türklerin uyguladığı savaş taktikleri nelerdir hususunda bilgi vermeye çalışacağız.

Türklerin savaş taktiklerini saymaya kalksak saymakla bitiremeyiz bu yüzden kimisin kurt kapanı kimisinin ise turan taktiği dediği savaş taktiği hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Kurt kapanı doğada yabani olarak yaşayan kurtlardan esinlenerek ortaya çıkmış olan bir savaş taktiğidir. Kış aylarında aç kalan kurtlar köylülerin koyunlarını yemek için kendi aralarında bir taktik oluşturuyor. Bu taktik 2 grup halinde uygulanıyor. İlk grup köye iner ve köy içerisinde bulunan köpeklerin kendilerini kovalamasını sağlar. Köpekler kurtların kaçtığını görünce cesaretlenir ve kurtların peşinden koşmaya başlar. Köpekler köyden baya uzaklaştıktan sonra ikinci grup olan kurt sürüsü köye bir hilal şekli oluşturarak girer ve koyunları öldürür. 2 grup kurtların bir hilal şekli oluşturması nedeniyle bu saldırı biçimine hilal taktiği de denilmektedir. Kurtların bu akıl oyununu gören Türk ulusu tarih boyunca düşmanlarını yemek için bu taktiği kullanmış ve başarılı olmuşlardır.Turan Taktiği

Günümüzde de savaş uzmanları bir savaş ve saldırı taktiği belirlerken hayvanlardan esinlenmeyi tercih etmektedir. 6. Hissi kuvvetli olan bu hayvanları izlemek savaşta başarıların kazanılmasına vesile olan önemli bir husustur.

Türklerin Turan (Kurt Kapanı ) Taktiği Uyguladığı Bazı Savaşlar
1-Malazgirt Meydan Savaşı
2-Mohaç Meydan Savaşı
3-Kurtuluş Savaşının Bazı cephelerinde

Savaş tarihiyle ilgilenmeyi seven biriyseniz bu savaşlarda Türklerin kullanmış olduğu savaş taktiğinin Turan taktiği olduğunu öğrenebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler