Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de ceviz nerelerde yetişir ve cevizin faydaları nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Özellikle fındık fiyatlarında büyük düşüş yaşanması fındık üreticilerinin fındık bahçelerini söküp yerlerine ceviz ekmesine neden oldu. Ekonomik değeri bu denli yüksek olan cevizi siz değerli takipçilerimiz için araştırdık. İlgili makalemizden ceviz nedir, Türkiye’de ceviz nerelerde yetişir ve cevizin faydaları nelerdir gibi ceviz hakkında birçok hususta bilgi edinebilirsiniz. Özellikle beyni akıcı bir şekilde çalıştırma özelliğinin olmasından dolayı uzmanlar ceviz tüketmeyi önermektedir. Cevizin faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de yer alıyor. Gelin cevizin diğer faydaları nelermiş birlikte göz atalım.

Türkiye’de Ceviz Nerelerde Yetişir? Cevizin Faydaları Nelerdir?

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

Ceviz Nedir?
Türkiye’de Ceviz Nerelede Yetişir?
Cevizin Faydaları Nelerdir?
Ceviz Nasıl Yenir?

Ceviz Nedir?

Yaklaşık olarak 25-30 metre boyuna oluşa bilen, ceviz ağacında yetişen bir yemiş türüdür. Anadolu topraklarında yabani olarak üreyebildiği gibi özel aşılama yöntemleriyle de yetiştiriciliği yapılan, maddi değeri yüksek olan bir yiyecektir. Ayrıca ceviz ağaçları kereste sektöründe de en çok kullanılan ağaç türleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’de Ceviz Nerelede Yetişir?

Ceviz ağacı neredeyse her bölgede yetişme özelliği olan bir ağaç türüdür. Uzakdoğu’dan başlayarak Türkiye ve Avrupa üzerinden Amerika’ya kadar uzanan çok geniş bir bölgede ceviz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ceviz ağaçları belirli mesafelerle ekilmesi gerekilen bir ağaç türü olduğu için ceviz üretmek istiyorsanız hatırı sayılır büyüklükte arsanızın olması gerekmektedir. Küçük arazilerde yapacağınız ceviz yetiştiriciliği ekonomik açıdan sizi tatmin etmeyecektir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

• Ceviz içerisinde omega-3 yağ asidi bulundurduğu için özellikle yüksek kan basıncı olan kişilerin iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır. Kalp dostu olarak bilinin cevizin kalbe çok büyük faydası olduğu için uzmanlar tarafından da sıklıkla tüketilmesi gerekilen yemişler arasında yer alıyor.
• Cevizin içerisinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Kabuklu yiyecekler arasında en fazla antioksidan bulunduran yemiş cevizdir. Yapılan araştırmalar antioksidanların E vitamininden 2 ila 3 kat daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur.

Cevizin faydaları• Cevizin içerisinde bulunan bazı maddeler vücudun nitrik oksit üretmesine yardımcı olur. Üretilen bu nitrik oksitlerde damar sağlığı için çok önemlidir. Damarlarınızın esnek olmasını ve yaşanılan kan basınçlarında zarar görmemesini istiyorsanız bol miktarda ceviz tüketmelisiniz.

• Kalk krizi geçirme riski olan kişiler ceviz tüketerek bu riskli durumu ortadan kaldırabilirler. Magnezyum bakımından zengin olan ceviz kalp krizi geçirme olasılığını en az indirgemektedir.

• Damarlarınızda gezinen kanda pıhtılaşma oranı yüksek ise ceviz tüketerek damarlarınızda bulunan kanın akıcılık değerini arttırabilirsiniz.

• Ceviz toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürür. Ancak sadece ceviz yiyerek bu kolesterolünüzü düşürmeniz mümkün değil. Ceviz sadece kolesterolünüzün düşmesine %15’lik etki yapar.

• Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmaktan korkuyorsanız haftada 4 sefer bir avuç ceviz tüketmeniz kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığınızı % 40 oranında düşürür.

• Ayrıca kanser hastalarında oluşan tümörlerin büyümesini durdurma özelliği bulunan ceviz kanseri yenme konusunda en etkili ilaç olarak gösteriliyor.

• Ceviz meme kanserini önleyici bir yapıya sahiptir. Meme kanserlerinde oluşan tümörlerin büyüme hızını %60 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

• Ayrıca ceviz prostat kanserinin de en büyük önleyicilerindendir. Özellikle yıllardan beri küçük abdestini ayakta yapan erkeklerin bol bol ceviz tüketmesini tavsiye ederiz.

• Uyumakta zorluk çekiyorsanız ve uyumamak iç dünyanızın kararmasına neden olduysa ceviz tüketerek uykunuzu düzene sokabilirsiniz.

• İçerisinde bulundurduğu gümüş iyotlar sayesinde beyin yapısını güçlendirir.

Ceviz Nasıl Yenir?

100 gr Ceviz 549 kalorilik enerjiye sahiptir. Bu sebeple günde sadece 3-4 adet tüketilmesi tavsiye olunur. Daha fazla tüketmeniz sağlığınız açısından uygun olmayacaktır.

sponsorlu bağlantılar

15 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler