Sponsorlu Bağlantılar

Trablusgarp Savaşının nedenleri ve Trablusgarp Savaşı sonuçları hakkında makalemizden bilgi edinebilirsiniz. Trablusgarp Savaşı Türk tarihi açısından ayrı bir öneme sahip olan savaşlardan birisidir. Trablusgarp Savaşı hakkında bilgi isteyen okurlarımızı bilgilendirmek adına bu savaşı inceledik ve tarihsel süreç içerisinde yaşanılanları web sayfamızda sizlere aktarmaya karar verdik. Yazımızın devamından Trablusgarp Savaşı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Trablusgarp Savaşı

Trablusgarp Savaşı Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya devleti arasında gerçekleşmiş olan bir savaştır. Trablusgarp Savaşı 1911 ve 1912 yılları arasında gerçekleşti. 1970’li yıllarda gelişimini tamamlayan İtalya devleti sömürge arayışına başladı. O zamanlarda verimli topraklarıyla göze çarpan Libya İtalya devletinin ilk göz diktiği yer olmuştur. İtalya Devleti Trablusgarp bölgesine saldırmayı uygun gördü ancak o zamanların köklü devletlerinden bu konu için izin alması gerekiyordu. Almanya ve Avusturya devletinden izin alan İtalya Trablusgarp Savaşı için hazırlıklara başladı.Trablusgarp Savaşı

İtalya devleti çıkarları doğrultusunda girişimlerde bulunarak 23 Eylül 1911 tarihinde Osmanlı devletinden Trablusgarp’ı boşaltmasını istedi. Osmanlı devleti bu isteğe karşı çıkınca 29 Eylül tarihinde Trablusgarp Savaşı başladı. Osmanlı Devleti o zamanlarda iç sorunlarla uğraştığı için Trablusgarp bölgesine ordu gönderemedi ancak halkı ayaklandırması için başta Mustafa Kemal olmak üzere askeri bilgisi ve yetenekleri yüksek olan askerleri Trablusgarp’a gitmeleri için görevlendirdi. Halk uzun süre İtalyan askerleri ile mücadele etti ancak düzenli ordusu olan İtalya Trablusgarp Savaşını kazanan taraf oldu.

Binbaşı Enver (Paşa), Mustafa Kemal, Binbaşı Fethi (Okyar), Binbaşı Halil (Paşa), Yüzbaşı Nuri (Conker), Yüzbaşı Ali (Çetinkaya) Trablusgarp Savaşında Osmanlı devletinin görevlendirdiği askerlerin isimleridir.

Trablusgarp Savaşı kaybedildikten sonra 12 Temmuz 1912 tarihinde İsviçre de barış için görüşmelere başlanmıştır. Bu barış görüşmelerinde çıkarları doğrultusunda sonuçlara ulaşmak isteyen İtalya Osmanlının zayıflığını da fırsat bilerek Balkanları karıştırdı ve Balkan Devletleri Osmanlıya karşı gelmeye başladı. Osmanlı zor durumda kaldığı için 15 Ekim 1912 tarihinde Uşi Antlaşmasını imzalamak zorunda kaldı.

Bu savaş sonrasında her kıtada toprağı bulunan Osmanlı devleti Afrika’daki son toprağını da kaybetmiş oldu.

Trablusgarp Savaşının sebepleri ve Trablusgarp Savaşı sonuçları hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

14 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler