Sponsorlu Bağlantılar

Tozaltı kaynağı nedir? Tozaltı kaynağı nasıl yapılır özellikleri nelerdir

Modern kaynak uygulaması olarak sanayileşmiş ülkelerde yaygın kullanım alanı bulan toz altı kaynak yöntemi, sürekli olarak kaynak etmede sürat, ekonomi ve verim artışı sağlar. Bu yöntemde ark, kaynak yerine kesintisiz gelen sonsuz elektrotla, iş parçası arasında ve ayrı bir kanaldan sürekli dökülen tozun altında olur.

Toz altı kaynak makinesi, kumanda kontrol cihazları, tel çekme ve sürme düzeni, tel bobini, toz hunisi ile yürüme mekanizmasının yerleştirildiği, bir arabadan oluşmaktadır. Toz altı kaynak makinesinde gerekli elektrik akımını sağlayan güç kaynağı olarak redresör kullanılır.

Toz altı kaynağında ark olayı toz altında oluşturduğu için ark yeri, hava etkisinde korunmuş olur. Arkın yüksek sıcaklığı etkisiyle kaynak teli ve onu örten toz yığını beraberce ergir. Toz yığını, ark ışığını dışarıya bırakmaz ve kaynak eden ile çevredekiler rahatsız olmazlar. Metalik özelliği olmayan maddelerin ergimesiyle elde edilen sıvı cüruf da, özgül ağırlığının az oluşu nedeniyle ergiyik metalin üstünde ve onun üstünde de kaynak tozu yer alır. Toz, ergiyik hâlindeki metalden daha önce soğuma durumunda olduğundan, kaynak dikişi üzerinde kabuklaşır. Haliyle bu durum, kaynak dikişinin daha yavaş soğumasını ve dolayısıyla kaynak dikişinde çatlamalar olmayışı ile iyi bir kaynak etme işlemini hazırlayacaktır.Tozaltı kaynağı

Kaynak tozu un gibi değil de, ince kum taneleri büyüklüğünde olmalıdır. Kaynak tozunun iri ya da un hâlinde olması, kaynak işlemi sırasında oluşacak gaz ortamının ve hatta ışığın dışarı sızarak, çevreyi rahatsız etmesine neden olur.

Toz altı kaynağı, iki türde yapılır. Tam otomatik olarak ve elle toz altı kaynağı yapılmaktadır. Tam otomatik olarak toz altı kaynağı yapabilmek için, fazla becerili olmaya gerek yoktur. Bununla beraber kişi, teknik bilgiye sahip olmalıdır, ilk arkın elde edilişi önemlidir. Bu amaçla, işlemi kolaylaştırabilmek için kaynak makinesinde gerilimi yükselten, düzen bulunuyor.

Tozaltı kaynağı hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek adına yazımızın devamında yer alan tozaltı kaynağı videosunu izleyebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

17 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler