Sponsorlu Bağlantılar

Total kolesterol nedir? İyi huylu kolesterol HDL ile kötü huylu kolesterol LDL değerlenin toplamına total kolesterol denilmektedir. Sağlıklı bireylerde normal olan total kolesterol değeri 200 ve altındaki değerler olarak kabul edilmektedir.

Total kolesterol yüksekliği, Total kolesterol, LDL, HDL, VLDL ve IDL kolesterol dediğimiz lipoprotein tiplerinin toplamından oluşur. Bu kolesterol tiplerinin adını yoğunluklarını tarif eden İngilizce baş harflerden almaktadır. Örneğin: VLDL (very low dansity lipoprotein), LDL (low dansity lipoprotein) gibi. Total kolesterol/HDL oranı büyüktür 4,5 ideal olarak olması istenir.
KolesterolAncak total kolesterolün 200 değerini geçmesi total kolesterol yükselmesini ifade ettiğinden en kısa zamanda içerisinde uzman bir doktor tarafından müdahaleyi gerektirmektedir.

Yüksek kolesterolün olumsuz etkileri: Kolesterol damar sertliği yaratan nedenlerden biridir. Ancak yüksek kolesterol varlığında mutlak damar sertliği olacak demek değildir. Kolesterol yüksekliği diğer risk faktörleri varlığında, (genetik, sigara, diyabet, hipertansiyon vs…) daha önemli oranlarda damar sertliğine yol açabilmektedir. Uzun yıllar yapılan çalışmalar, kolesterolün düşürülmesinin damar sertliğinin kontrol altına alınmasında önemli bir fayda sağladığını göstermiştir. Damar sertliğinin en belli başlı etkisi, kalp ve beyin damarlarında oluşan hasar ve sonuçlarıdır.

Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz.

sponsorlu bağlantılar

15 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler