Sponsorlu Bağlantılar

Torba Yasa Prim Borcu indirimi

Torba yasada yer olan büyük borç afları hakkın siz değerli takipçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. SSK primleri,su borcu, elektirik borcu, Borç faizleri v.b Detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

Hükümet tarihin en büyük borç barışını Torba Yasa ile yürürlüğe koydu. Sudan araba vergisine, SSK priminden trafik cezasına kadar vatandaşın devlete olan borçlarının faizleri silindi, anaparalar taksitlere bölünüyor. Bu konudaki başvurular 2 Mayıs’a kadar devam edecek.

DAHA AVANTAJLILAR
SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca Takvim yazarı Faruk Erdem’e çok bilinmeyen bir indirimi anattı. Erdem yeniden yapılandırma için SGK’nın kapısın çalmaya hazırlananlar için bu önemli detaya bugünkü köşesinde yer verdi.

* Zamanında ödeyen: Bu borcunu zamanında ödeyen işveren için 5 puan yani yüzde 14 indirim uygulanıyor. 100 liralık borç 86 lira olarak ödeniyor.

* Borcunu yapılandıran: Aynı borcu olan bir başka işveren ise borcunu ödemediyse faiziyle kurumun alacağı olan 100 lira 150 liraya çıkıyor. Yeni yasa ile bu 50 liralık faiz siliniyor ve TÜFE farkı eklenen borç 115 lira oluyor. Bu borç da taksitlendiriliyor.

* Borcunu yapılandırmayan: Borcunu yapılandırmayan işveren ise 150 lira ve eğer icralık olmuşsa diğer masraflarla yüklü bir para ödüyor. Mustafa Kuruca, düzenli ödeyenlerin her zaman avantajlı olduğunu ve af çıkmasının onlara bir zarar vermediğini belirtip, bu tür söylentilere de nokta koyuyor.

GÜNDELİKÇİYE MÜJDE
Evlere temizliğe gidenler de sigortalı olacak. Bir eve düzenli olarak giden (örneğin haftada 1 gün) gündelikçiler çalıştığı gün sayısında sigortalı yapılacak.

ŞOFÖRLER KAYIT ALTINDA
Mustafa Kuruca, şoför esnafına da müjdeler veriyor: “Bu sektörde yüzde 98 gibi bir kayıt dışılık var. Çok sıkı denetim yapıyoruz. Amacımız tüm şoför esnafının kayıt altına alınması. Yeni yasa ile de 18 gün üzerinden ödenen prim 30 gün sayılacak. 10 gün ve aşağısı için ise primi şoförün kendisi ödeyecek.”

CUMARTESi-PAZAR ÇALIŞACAĞIZ
SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca yasanın çıktığı günden bu yana yoğun bir taleple karşılaştıklarını belirterek şu bilgileri veriyor: “Bu yoğunluk karşısında cumartesileri de çalışma kararı aldık. İleride gerekirse pazarları da kurumumuz açık olacak. Zaten akşamları mesaiyi uzattık. Yoğunluğa göre gece de çalışma durumumuz var. Son gün olan 2 Mayıs’ta sabaha kadar da çalışabiliriz. Biz tüm borçluların müracaat ederek borçlarından kurtulmalarını bekliyoruz. Bu fırsattan yararlanmalılar, beklemesinler.”

3 HAFTADA 75 BiN BAŞVURU
Mustafa Kuruca, yasanın çıkmasından bu yana yapılan başvurularla ilgili de detaylı bilgi veriyor. Buna göre 3 haftalık sürede İstanbul’da toplam 75 bin 249 kişi başvuruda bulunuyor. Bunlardan 65 bin 289 tanesinin yapılandırması tamamlanıyor. Toplam yapılandırılacak rakam ise 1.1 milyar lirayı geçiyor. Dolayısıyla toplam borcun yüzde 20’sinden fazlası yapılandırılmış durumda. Kuruca, tüm alacakların yüzde 80’inin yapılandırılmasını hedeflediklerini belirtiyor.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Haberler

2 Yorum Yapılmış.

  1. masal ipekçi diyor ki:

    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Babamında pirim borcu var kredi çekip ödemek istiyoruz. Bankalar babamın yaşı baya var diye kredi vermiyor prim borcu için nereye başvurabilirim gerçekten madur durumdayız.

  2. semih diyor ki:

    SSK pirim borcum için kredi çekmek istiyorum. Önerebileceğiniz banka varmıdır acaba?

11 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc