Sponsorlu Bağlantılar

Heyelan nedir ve toprak kayması için alınacak önemler nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Büyük oranda can kaybına nende olan doğal afetlerden birisi olan toprak kaymasını siz değerli takipçilerimizi bilgilendirmek adına ele aldık. İlgili makalemizden toprak kayması nedir ve heyelan için alınacak önlemler nelerdir gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Toprak kayması ülkemizde özellikle doğu Karadeniz kıyılarında meydana gelir. Toprak kayması neden olur derseniz heyelanın temel oluşma sebebi yumuşak toprak tabakasıdır. Gelin bu doğal afetle mücadele edebilmek adına neler yapmamız gerektiği hususuna bir göz atalım. Makalemizi okuduktan sonra çevrenize dikkatlice bakın ve oluşabilecek heyelan riskini bu sayede daha rahat anlayabilirsiniz.

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

Toprak Kayması Nedir?
Toprak Kayması Neden Ve Nasıl Olur?
Toprak Kayması İçin Alınacak Önlemler
Toprak Kayması Video İzle

Toprak Kayması Nedir?

Toprak kayması; taş, kaya ya da toprak örtüsünden meydana gelen dik yamaçlarda. Toprağın yerçekimi etkisiyle yerinden kopup dik yamaçları terk etmesi olayına verilen isimdir. Toprak kayması özellikle yumuşak yapıya sahip olan kayaçlarda meydana gelmektedir.

Toprak Kayması Neden Ve Nasıl Olur?

Toprak kaymasının olmasının temel sebebi toprak tabakasının aşırı derecede suya doymasıdır. Ayrıca toprağın lif yapısının yamaca paralel olan yerlerde toprak kaymasının görülme olasılığı fazladır. Ülkemizde en çok yağış alan ve yumuşak kayaç yapısına sahip olan Hakkari ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yıl içerisinde birkaç defa toprak kayması meydana gelmektedir.

Toprak Kayması İçin Alınacak Önlemler

toprak kayması nedirAslında toprak kaymasına karşı alınabilecek çok bir önlem bulunmamaktadır. Toprak kaymasına karşı alınabilecek en önemli ve tek önlem toprak kayması yaşanma olasılığı yüksek olan yerleri yerleşime açmamaktır. Toprak kaymasına maruz kalma ihtimali olan kişiler ise aşağıdaki uyarıları dikkate almalılar.

• Toprak kayması başladığı anda kaçma ihtimaliniz hiç yoksa ya da kaçmanız risk teşkil edecekseniz bulunduğunuz alandan çıkmayın. Bir umut toprak kayması sonucunda size yetecek kadar bir yaşam alanı oluşabilir.

• Etrafınıza bakının ve yapının yıkılma olasılığının olduğunu düşünerek ortamda bulunan dayanıklı bir eşyanın altına çömelip saklanın.

• Kaçma ihtimaliniz varsa aşağıya doğru kaçmak yerine yukarıya kaçmaya çalışın. Toprak kayması aşağıya doğru olacağından sizi yakalayıp yutabilir.

• Toprak kayması olacağını bir şekilde fark ettiyseniz o bölgede yaşayan insanları bulundukları yerden uzaklaştırıp daha güvenli bir yere gitmeye ikna edin.

Toprak Kayması Video İzle

sponsorlu bağlantılar

14 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler