Sponsorlu Bağlantılar

Topkapı sarayı ne zaman yapıldı ve Topkapı sarayı nasıl yapıldı gibi sorularınıza yanıt verebilmek adına siz değerli takipçilerimizle Topkapı sarayının tarihçesini paylaşmak istiyoruz. Günümüzde müze olarak kullanılan Topkapı sarayı Fatih Sultan Mehmet Hanın İstanbul’u fethinden sonra inşa edilmiştir. Osmanlı tarihinde Osmanlı hanedanlığına en uzun süre hizmet veren saray Topkapı Sarayıdır. Gelin hep birlikte Topkapı sarayının tarihçesini bir göz atalım. Bizim anlattıklarımızda eksik gördüğünüz yerleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Ne Zaman Yapıldı | Topkapı Sarayı Tarihçesi

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgâhı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 metrekarelik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 metrekaredir.

Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayı içerisinde padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Kutsal Emanetler Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir önem verilmiştir.
Fatih Sultan Mehmet 1465 yılında Topkapı Sarayı’nın inşaatını başlatmıştır.

Topkapı Sarayı’nın ilk defa, adeta bir müze gibi ziyarete açılması Abdülmecit dönemine rastlamıştır. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eşyalar gösterilmiştir. Bundan sonra Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eski eserleri yabancılara göstermek gelenek haline gelir ve Abdülaziz zamanında, ampir üslupta camekânlı vitrinler yaptırılır, hazinedeki eski eserler bu vitrinler içinde yabancılara gösterilmeye başlanır. II. Abdülhamit tahttan indirildiği sıralarda Topkapı Sarayı Hazine-i Hümayun’un pazar ve salı günleri olmak üzere halkın ziyaretine açılması düşünülmüşse de bu gerçekleşememiştir.

Topkapı Sarayı

Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Bugün ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Topkapı sarayı ne zaman yapıldı ve Topkapı sarayı nasıl yapıldı konusuyla alakalı aklınıza takılanları yorum yap modülümüzden bizlere iletmeniz durumunda sorularınız elimizden geldiğince cevaplanmaya çalışılacaktır.

Topkapı Sarayının Bölümleri

sponsorlu bağlantılar

16 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler