Sponsorlu Bağlantılar

Thomas Edison 11 Şubat 1847 tarihinde dünyaya gelmiş olan ve yapmış olduğu icatlarla tanınan bilim adamıdır. Kendisinin işadamı kimliği de bulunmaktadır. Amerika’da uzun yıllar boyunca ticaret ile ilgilendiği bilinenler arasında yer alıyor.

Thomas Edison yapmış olduğu icatları başkalarının sahiplenmemesi adına keşfettiği her şeyin patentini almış ve çalışmalarını ticarete dökmeyi başarmıştır. Günümüzde birçok ürünün patenti halen Thomas Edison adına kayırlıdır.

Thomas Edison 1879 yılında ampulü icat ederek bilim dünyasında çığır açmayı başarmıştır. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı ve bu satışlar sayesinde ülkenin en zengin isimlerinden birisi haline geldi. Ancak Swan adlı bilim adamının daha gelişmiş bir ampulü icat etmesi satışların düşmesine neden oldu. Swan ekonomik olarak güçsüzdü ve bu yüzden güçlerini Thomas Edison ile birleştirme kararı aldı. Güçlerini birleştiren iki bilim adamı Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma şirketini kurdular.


Bilim dünyasına çok şeyler kazandıran Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

sponsorlu bağlantılar

14 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler