Sponsorlu Bağlantılar

Termodinamik yasalardı nedir ve termodinamik uygulama alanları nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Makine mühendisliği mezunu olan birisi olarak siz değerli takipçilerimize termodinamik hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Termodinamik genel olarak çeşitli enerji türlerini ve bu enerji türlerinin birbirleriyle olan etkileşimini inceleyen, günümüzün en önemli bilim dallarından birisidir. Özellikle makine mühendisliği alanında detaylı olarak anlatılan termodinamik son zamanlarda diğer mühendislik dallarında da anlatılan bir ders haline gelmiştir.

Öncelikle sizlere termodinamiğin doğuşu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bundan yıllar önce artık insan gücünün yetersiz kalmaya başladığı bir döneme gelinmişti. İşte bu dönemde tüm bilim adamları insan gücüne alternatif olarak yeni güç kaynakları aramaya başladılar. 1697 yılında Thomas Savery ve 1712 yılında Thomas Newcomen ilk buhar makinelerini yaparlar. 1765-1766 yıllarında James Watt bu makineleri geliştirerek termodinamik bilimini ortaya çıkarmıştır. Bu tarihten sonra insan gücünün yetmediği yerlerde daha büyük bir güç kaynağı olan buhar gücü kullanılmaya başlandı. Buharlı motorun yapılmasıyla termodinamik serüveninin hayat hikayesi başlamıştır. Bu olaydan sonra termodinamik alanında uzun çalışmalar yapılarak neredeyse her enerji eldesinde termodinamik kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ev aletlerinden arabalara kadar birçok yerde termodinamik uygulama alanı bulmuş durumdadır. Evimizi ısıtmak için kullandığımız doğalgaz sistemleri de termodinamik uygulama alanlarına en güzel örneklerden birisidir. Olayı daha iyi kavrayabilmeniz adına termodinamiğin kullanıldığı diğer uygulama alanlarından bahsetmek istiyoruz. Buzdolabı, klima, içten yanmalı motorlar, termik santraller termodinamik uygulama alanlarına birer örnektir. İçerisinde ısıtma ve soğutma geçen tüm sistemler termodinamik yasalarından faydalanılarak geliştirilmiş ürünlerdir.

Termodinamiğin toplamda 4 yası bulunmaktadır. Bu yasalar 0. 1. 2. Ve 3. Termodinamik yasaları olarak isimlendirilmiştir. Yazımızın devamından bu yasalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Termodinamik Yasaları Nedir? Termodinamiğin Uygulama Alanları Nelerdir?Termodinamiğin 0. Yasası: Bu yasa genel olarak sistem dengesini ele alır. Örneğin A, B ve C adı altında 3 durumumuz söz konusu olsun. A ile B denge halinde ve B ile C de denge halinde ise bu olaydan yola çıkarak A ve C de denge halindedir diyebiliriz. Durumlardaki bu denge hali termodinamiğin 0. Yasasıyla açıklanmaktadır.

Termodinamiğin 1. Yasası: Hiçbir enerjinin yoktan var olmadığını ve var olan bir enerjinin asla yok olmayacağını ifa eder. Felsefe alanında çalışanlar Yüce Yaratıcının varlığını termodinamiğin 1. Yasasıyla kanıtlamışlardır. Bir sistemdeki iç enerji(U) vasıtasıyla çıkan ısı(Q) iş(W) oluşumunu sağlamaktadır. Termodinamiğin 1. Yasasını formülle açıklayacak olursak U:Q-W olarak formülize edilebilir.

Termodinamiğin 2. Yasası: Bu yasa ısı transferi hakkında bilgi vermektedir. Normalde bizlerin klasik olarak bildiği bir tabir vardır ısı sıcak olan cisimden soğuk olan cisme geçer diye. Ancak bu tanımda eksik bir nokta bulunmaktadır. Isının kendiliğinden geçişi söz konusu değildir. Sistemler arası yani cisimler arası ısı geçişi olabilmesi için ortamda bir iş olması gerekmektedir.

Termodinamiğin 3. yasası: “Eğer mutlak sıfır noktası olan 0 Kelvin ( -273 santigrat derece ) ye inilirse, bu sıcaklığa inebilen tüm parçacıkların biririne eşit entropileri olur.” Bu yasada da 2. yasada olduğu gibi kalıplaşmış bir tanım vardır. Bu kanunda asıl olarak bize 0 kelvinde parçacığın entropisinin 0′a inerek tüm parçaların enerjisinin birbirine eşit olacağını söyler.

Okul yıllarımdan aklımda kalanları siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmış bulunmaktayım. Termodinamiğin kullanım alanlarıyla ve termodinamiğin yasalarıyla alakalı aklınıza takılanları sormanız durumunda bilgimiz dahilinde sizlere cevap verilmeye çalışılacaktır.

sponsorlu bağlantılar

15 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler