Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların sahip olduğu hak ve hürriyetler nelerdir sorusunu genelde hakkının yenildiğini düşünen kişiler merak etmektedir. Hak ve hürriyetlerimiz nelerdir diye merak ediyorsanız makalemizden kısaca temel hak, özgürlükler ve hürriyetler nelerdir konusunda bilgi alabilirsiniz. Gelin hep birlikte insanların sahip oldukları hak ve hürriyetler nelerdir kısaca öğrenelim.

Temel hak ve özgürlüklerimiz üçüncü şahısların müdahalesinden korumak adına kanunlar tarafından koruma altına alınmıştır. Hak ve hürriyetlerimiz kişiye has olmayıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin sahip olduğu haklardır. İnsanlık adına çok önemli bir kavram olmasından dolayı özellikle devletin düzenlemiş olduğu sınavlarda bu konu ile alakalı sıkça soru sorulmaktadır. Gelin bir vatandaşlık bilimi konusu olan bu konuyu birlikte detaylandıralım.

Kısaca Temel Hak ve Özgürlükler

Temel haklar; insanoğlunun doğum ve ölüm süreci arasında sahip olmuş olduğu, hayata anlam katan ve özgürlüklerimizi teminat altına alan haklardır. Bu haklara sınırlama getirilmesi durumunda kölelik sisteminin meydana geleceğini bilmenizi isteriz.

Yaşama Hakkı: Bu hak en temel haklardan birisi olarak kabul edilmektedir. Ortadan kaldırılmaz ve sınırlandırılamaz. Ortadan kaldırılması günümüz kanunlarında cinayet olarak nitelendirilmektedir.

Dokunulmazlık Hakkı: Bu hak beden ve ruh bütünlüğünü korumak amaçlı çıkarılmış olan bir haktır.

Sağlık Hakkı: Tüm insanlar sağlıkları korumak ve yaşam kalitesini arttırmak için belirli tedbirler alma hakkına sahiptir. Başkalarına zarar vermemek koşuluyla sağlık durumunuzu iyileştirmek adına birtakım önlemler alabilirsiniz.

Eğitim Hakkı: Tüm insanların eğitim ve öğretim hakkına sahiptir ve bu hakka neredeyse tüm dünya ülkeleri saygı duymaktadır.
temel hak ve özgürlüklerDilekçe Hakkı: Bu hak insanların şikayetçi olduğu durumları belirtmesi adına koruma altına alınmış olan haklardan birisidir. Özellikle kamu kurum ve kuruluşları ile alakalı şikayetlerinizi dilekçe yazarak belirtebilirsiniz.

Özel Yaşamın Gizliliği: Aile hayatını güvence altına alabilmek adına çıkarılmış bir hak ve özgürlüktür. Kanunlar çerçevesinde hiçbir insanın özel yaşamına dokunulamaz ve müdahale edilemez. Dokunulması durumunda kanunlar çerçevesinde kişi suç işlemiş olur.

Seçme ve Seçilme Hakkı: Demokrasinin hakim olduğu her ülkede vatandaşları yönetime ortak etmek amacıyla çıkarılmış olan bir haktır. Belirli yaşlı doldurmuş olan ve kanun nezdinde kusurları bulunmayan kişiler özgür bir şekilde seçer ve seçilebilirler.


Temel özgürlükler; başka insanların haklarına müdahale etmemek koşuluyla her insan özgürdür. İnsanoğluna verilen başlıca özgürlükler şu şekildedir:
– Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü

– Basın özgürlüğü

– Din ve vicdan özgürlüğü

– Haberleşme özgürlüğü

– Yerleşme ve seyahat özgürlüğü

– Toplantı hak ve özgürlüğü

– Bilim ve sanat özgürlüğü

Bu özgürlükler anayasa ve yasalarla koruma altına alınan özgürlüklerdir. Zaman içerisinde yönetim şeklimizde kısmen ya da tamamen yapılacak değişiklikler sonucunda bu hak ve özgürlüklerde de köklü değişimler meydana gelebileceğini bilmenizi isteriz.

sponsorlu bağlantılar

11 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler