Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların sahip olduğu hak ve hürriyetler nelerdir sorusunu genelde hakkının yenildiğini düşünen kişiler merak etmektedir. Hak ve hürriyetlerimiz nelerdir diye merak ediyorsanız makalemizden kısaca temel hak, özgürlükler ve hürriyetler nelerdir konusunda bilgi alabilirsiniz. Gelin hep birlikte insanların sahip oldukları hak ve hürriyetler nelerdir kısaca öğrenelim.

sponsorlu bağlantılar

Temel hak ve özgürlüklerimiz üçüncü şahısların müdahalesinden korumak adına kanunlar tarafından koruma altına alınmıştır. Hak ve hürriyetlerimiz kişiye has olmayıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin sahip olduğu haklardır. İnsanlık adına çok önemli bir kavram olmasından dolayı özellikle devletin düzenlemiş olduğu sınavlarda bu konu ile alakalı sıkça soru sorulmaktadır. Gelin bir vatandaşlık bilimi konusu olan bu konuyu birlikte detaylandıralım.

Kısaca Temel Hak ve Özgürlükler

Temel haklar; insanoğlunun doğum ve ölüm süreci arasında sahip olmuş olduğu, hayata anlam katan ve özgürlüklerimizi teminat altına alan haklardır. Bu haklara sınırlama getirilmesi durumunda kölelik sisteminin meydana geleceğini bilmenizi isteriz.

Yaşama Hakkı: Bu hak en temel haklardan birisi olarak kabul edilmektedir. Ortadan kaldırılmaz ve sınırlandırılamaz. Ortadan kaldırılması günümüz kanunlarında cinayet olarak nitelendirilmektedir.

Dokunulmazlık Hakkı: Bu hak beden ve ruh bütünlüğünü korumak amaçlı çıkarılmış olan bir haktır.

Sağlık Hakkı: Tüm insanlar sağlıkları korumak ve yaşam kalitesini arttırmak için belirli tedbirler alma hakkına sahiptir. Başkalarına zarar vermemek koşuluyla sağlık durumunuzu iyileştirmek adına birtakım önlemler alabilirsiniz.

Eğitim Hakkı: Tüm insanların eğitim ve öğretim hakkına sahiptir ve bu hakka neredeyse tüm dünya ülkeleri saygı duymaktadır.
temel hak ve özgürlüklerDilekçe Hakkı: Bu hak insanların şikayetçi olduğu durumları belirtmesi adına koruma altına alınmış olan haklardan birisidir. Özellikle kamu kurum ve kuruluşları ile alakalı şikayetlerinizi dilekçe yazarak belirtebilirsiniz.

Özel Yaşamın Gizliliği: Aile hayatını güvence altına alabilmek adına çıkarılmış bir hak ve özgürlüktür. Kanunlar çerçevesinde hiçbir insanın özel yaşamına dokunulamaz ve müdahale edilemez. Dokunulması durumunda kanunlar çerçevesinde kişi suç işlemiş olur.

Seçme ve Seçilme Hakkı: Demokrasinin hakim olduğu her ülkede vatandaşları yönetime ortak etmek amacıyla çıkarılmış olan bir haktır. Belirli yaşlı doldurmuş olan ve kanun nezdinde kusurları bulunmayan kişiler özgür bir şekilde seçer ve seçilebilirler.


Temel özgürlükler; başka insanların haklarına müdahale etmemek koşuluyla her insan özgürdür. İnsanoğluna verilen başlıca özgürlükler şu şekildedir:
– Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü

– Basın özgürlüğü

– Din ve vicdan özgürlüğü

– Haberleşme özgürlüğü

– Yerleşme ve seyahat özgürlüğü

– Toplantı hak ve özgürlüğü

– Bilim ve sanat özgürlüğü

Bu özgürlükler anayasa ve yasalarla koruma altına alınan özgürlüklerdir. Zaman içerisinde yönetim şeklimizde kısmen ya da tamamen yapılacak değişiklikler sonucunda bu hak ve özgürlüklerde de köklü değişimler meydana gelebileceğini bilmenizi isteriz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Kısa Bilgiler

16 Yorum Yapılmış.

 1. enes diyor ki:

  çok güzel bie site tşk ederim hem kısa hemda öz çok işe yaradı.

 2. begüm diyor ki:

  çok işime yarada çok güzel keşke googlede hemen çıksa.

 3. fatma diyor ki:

  çok güzel işime yaradı

 4. ÇAĞAN diyor ki:

  neden yaptım açıklarmısınız

 5. tlga diyor ki:

  Kaç kere teşekkür etsem azdır , teşekkür ederim çok işimi gördü , sayfalarca olan ödevim 1 sayfaya düştü öğretmene verdim ve 100 tam puan aldım ve yine teşekkür ederim böyle kısa mantıklı yazılara bayılıyorum .

 6. ceren ve aysu diyor ki:

  Çok Teşekkür Ederiz. verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı

 7. ecrin diyor ki:

  çok teşkkür ederim işime çok yaradı elleriniz dert görmesin hem kısa hem de çok güzel :)

 8. ibrahim can diyor ki:

  elleriniz dert derman görmesin saolunnnn :D

 9. emre diyor ki:

  teşekkürler çok güzel bir site

 10. emine diyor ki:

  gercekten saolun ben 10. sınıf öğrençisiyim meslek glişim ödei kısaca yazıcam sağolun

 11. pelin diyor ki:

  böyle kısa yazılar çok faydalı bizim için teşekürler

 12. ceren diyor ki:

  Teşekkurler performans ödevimdi aradığım her şeyi buldum… :D

 13. aaaa diyor ki:

  çok iyi ve güzel… teşekkürler ödevim bitttiii

 14. şevval diyor ki:

  çok güzel böyle kısa yazmanıza bayılıom. sayenizde ödevim yarım kalmıyo.tşk bu siteyi kuranlara sağolun

10 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc