Sponsorlu Bağlantılar

Tekirdağ’ın nesi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Tekirdağ ilimize daha önceden hiç gitmemiş olan takipçilerimizi bilgilendirmek için Tekirdağ gezilecek yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz. İlgili yazımızdan Tekirdağ tarihi yerler hakkında bilgi edinmeniz mümkün. Tekirdağ iline gitmeye karar verdiyseniz şehri daha etkin bir şekilde gezebilmek için yanınıza Tekirdağ il haritasını almanızı tavsiye ederiz.

Tekirdağ Neyi Meşhur

[toc class=”toc-right”]

Şarköy Üzümü

Özellikle şarap yapımında kullanılan Şarköy üzümü dünyaca ünlenen bir marka haline gelmiştir. Ülkemizin en kaliteli şarapları Şarköy üzümünden imal edilmektedir. Şarköy üzümü yeşil haldeyken tüketilirse pek tat alamayabilirsiniz. Yapısı alkol yapımına müsait bir meyvedir.

Şarköy Üzümü

Şarköy Üzümü

Tekirdağ Rakısı

Dünyanın en kaliteli rakısı Tekirdağ ilinde üretilip şehrin ismiyle bütünleşmiştir. Yurt içine ve yurt dışına satışı gerçekleştirilen Tekirdağ rakısının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Son yıllarda merdiven altı ürünlerin artmasıyla birlikte Tekirdağ rakısına olan güven azalmış olsa bile güvenilir yerlerden alındığı sürece tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Tekirdağ Rakısı

Tekirdağ Rakısı

Ayçiçeği

Tekirdağ ili sınırlarına girmeye başladığınız andan itibaren sarı renkteki ayçiçekleri size merhaba demek için sizleri geniş arazilerde bekliyor olacak. Çekirdek ve yağ yağında kullanılan ayçiçeğinin %50’lik kısmı Tekirdağ ilinde yetişmektedir.

Ayçiçeği

Ayçiçeği

Tekirdağ Köftesi

Başka şehirlerde de Tekirdağ köftesi adı altında köfte yapılıyor olsa da bu köfteyi Tekirdağ ilinde yemenin hazzı ayrıdır. Tekirdağ ili kırsalında özel olarak yetiştirilen hayvanların lezzetli etinden yapılan bu köfte en ünlü köfte markaları arasında yer almaktadır.

Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ Köftesi

Rakoçzi Müzesi

Macar Prensi II. Frenc Rakoczi, Ertuğrul Mahallesi Barbaros Caddesi üzerindeki 32 no.lu evde 1720-1735 yılları arasında 15 yıl yaşamıştır. Bu ev Macaristan Hükümeti tarafından 1932 yılında satın alınarak müzeye dönüştürülmüştür.

Rakoçzi Müzesi

Rüstem Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamlarından ve aynı zamanda kızı Mihrimah Sultan’ın kocası olan Damat Rüstem Paşa için Mimar Sinan’a yaptırıldı (1561). Caminin yerinde önce Halil Efendi Mescidi vardı. Bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde kuruldu.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Tekirdağ ili hakkında sizlere aktaracaklarımız bunlardan ibaret. Tekirdağ gezilecek yerler hakkındaki soru ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

sponsorlu bağlantılar

19 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler