Sponsorlu Bağlantılar

Tavşan, dünyanın en sevimli hayvanlarından birisi olmasının yanında etinin lezzetiyle de bilinen bir hayvandır. Bu güne kadar hiç tavşan eti yememiş olan kişiler tavşanın nasıl pişirildiğini bilmediklerinden dolayı tavşan eti nasıl pişirilir diye merak etmektedir. Yabani tavşan nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız gelin bu eşiz lezzetin sofralarda nasıl yer aldığını öğrenelim.

Tavşan aşırı kanlı bir hayvandır. Genelde tavşan kış aylarında kesilip 1 gün karda bekletilir. Karda bekletilmesinin sebebi ise vücuttaki tüm kanların alınmasıdır. Eğer tavşanı hemen kesip pişirirseniz kan kokusundan dolayı yiyemezsiniz. Eğer etrafta kar yoksa tavşanı bir gün boyunca ipe asıp kanının süzülmesini bekleyiniz. Tavşan eti hafif olması ile çok tercih edilen bir ettir. Tavşan eti beyaz et grubundan sayılmaktadır.

Bu arada gelelim tavşan etinin nasıl pişirildiğine. Tavşan eti çok kolay pişen bir et türüdür. Tavşan eti en güzel olarak ızgarada pişmektedir. Pişim derecesi tavuk eti ile aynı orandadır. Izgaranın közünü iyice harlayıp isten arınmasını sağlayın küçük lokmalar halinde dilimlemiş olduğunuz tavşan etlerini ızgaraya atıp yaklaşık olarak 5 dk içerisinde altlı üstlü çevirin. Beğendiğiniz baharatlar var ise tavşan etine yedirin. Geriye bir tek şey kalıyor. Tavşan etini afiyetle yemek. He unutmadan tavşan eti ile domates sosu çok güzel bir uyum sağlıyor. Denemekte fayda var.

Tavşan eti nasıl pişirilir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Tavşan eti en çok ege bölgesinde tüketilmektedir ve bu nedenden dolayı en eşsiz tarifler ege bölgesinde yer almaktadır. Dünyanın en eşsiz tada sahip olan tavşanını pişirmek adına Ege mutfağına göz atmanızı tavsiye ederiz.

sponsorlu bağlantılar

11 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler