Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir gayrimenkulün alım veya satırımın karşımıza çıkan ve ödemekle mükellef olduğumuz harçlardan birisi de tapu harcıdır. Satışlarda hem alıcı hem de satıcı tapu harcının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bu yüzden sizlere internet üzerinden tapu harcı sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Tapu harcı sorgulama hizmeti TAKBİS’te T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan ve TAKBİS’e geçen Tapu Müdürlüklerinin kayıtları kapsamında sunulmaktadır. Tapu Harç Sorgulama işlemini turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama bağlantısını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu harcı ödemesi yapılmadan herhangi bir gayrimenkulün el değiştirmesi söz konusu değildir. Özellikle ev alımlarında karşımıza çıkan bu harç ödemesi arsa veya tarla alımlarında da karşımıza çıkmaktadır. Tapu harcı ödemesi gayrimenkulü alan kişinin yapması gereken ödemeler arasında yer alıyor. Nadiren de olsa bazı satılar harç ödemelerini karşı tarafın zorlanmaması adına kendisi yapmaktadır.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan harç sorgulaması bu şekildedir. Yapılan sorgulama ile tapu müdürlüklerinde istenen ücretler arasında fark oluşması durumunda yasal haklarınızı arayıp ilgili durumun düzeltilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Şimdilik tüm tapu sorgulama işlemleri e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Harç sorgulamaları ile alakalı yeni bir sistem geliştirilmesi halinde sizlere bu yeni sistemler hakkında da bilgi vermeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Tapu harcı nasıl sorgulanır konusunda yukarıda paylaşmış olduğumuz video işinizi görecektir. Harçlar hakkındaki tüm detaylı bilgiler ilgili video içerisinde yer almaktadır. Aklınıza takılan soruları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler