Sponsorlu Bağlantılar

Sinop gezilecek yerler ve Sinop’un Neyi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Sinop ilimizi sizler için dolaştık ve Sinop ilinin tarihi yerleri hakkında bilgi topladık. Sinop iline gidecekseniz ve Sinop iline gitmeden önce şehir hakkında bilgi istiyorsanız web sayfamızdaki bilgilere göz atmanızı tavsiye ederiz. Gelin Sinop ilimizde gezilecek yerler nelermiş birlikte göz atalım. Sizlerin eklemek istediğiniz önemli yerler varsa bu bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler | Sinop’un Neyi Meşhur | Sinop Tanıtım
Sinop Kalesi
Sinop Kalesi, Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu kaledir. Kale, MÖ 7. yüzyılda da kenti korumak amacıyla kuruldu. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarıldı. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin duvarları 2.050 metre uzunluğu, 25 metre yüksekliği, 3 metre genişliğindedir. İki ana giriş kapısı vardır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir.

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi

Boyabat Pirinci
Ülkemizin en lezzetli pirinçlerinden birisi olan Boyabat pirinci hem yurt içinde hem de yurt dışında satılmaktadır. Sinop iline yolunuz düşerse Boyabat pirincini mutlaka denemelisiniz. Pirinciyle yapılan pilav bölgenin meşhur yemekleri arasında yer almaktadır.

Boyabat Pirinci

Boyabat Pirinci

İnce Burun
Türkiye’nin en uç noktası olan ince burun hem yurt dışında hem de ülke içinden birçok turistin ilgini çeken yerler arasında yer almaktadır. Doğal oluşumlu olan bu yer dünyada sayılı bölgelerde bulunmaktadır. Deniz içerisine sokulan toprak parçası çok güzel görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Sinop ilini Sinop yapan en önemli yer ince burundur.

İnceburun

İnceburun

İnatlı Mağarası
Ayancık ilçesindedir. Akgöl’e 6 km. uzaklıktadır. İnaltı Mağarası’nın İl Turizmine kazandırılabilmesi için l995 yılı sonunda Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için 1.952.500.000.TL. Ödenek gönderilmiştir.

İnatlı Mağarası

İnatlı Mağarası

Ak Göl
Ayancık ilçesinin güneyinde Ayancık-Kastamonu yolunun 31.km’sinde, yoldan 5km içeride bulunan Ak göl, 1200 metre yüksekliktedir. Etraftaki sık köknar ormanları içinden akan iki çayın birleşerek oluşturduğu göl ortalama 3 dönümlük alanı kaplamaktadır. Gölün yanında orman işletmesine ait bir tesis bulunmaktadır. Günü birlik piknik için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik masaları ve ızgara yerleri bulunmaktadır. Çevre ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi av hayvanları mevcuttur.

Akgöl

Akgöl

Sinop Hapishanesi
Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur. Üç yanı deniz olan ve tarihi kale duvarlarının içerisinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan kale yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmıştır. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişlerdir. Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına dayanmaktadır.

Sinop Hapishanesi

Sinop Hapishanesi

sponsorlu bağlantılar

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler