Sponsorlu Bağlantılar

Siirt gezilecek yerler ve Siirt’in neyi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Siirt ilimizin görülmeye değer olan yerlerini sizler için araştırdık. Yolunuz Siirt iline düşerse ve gezecek yerler hakkında bilginiz yoksa yazımızın devamından Siirt’in tarihi yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle Selçuklu zamanından kalma eserlerin günümüze kadar ulaşmış olması Siirt ilinin tarihi turizm açık olmasına vesile olmuştur.

Siirt’in Neyi Meşhur
Veysel Karani Türbesi
Baykan’ın Ziyaret Beldesinde, Diyarbakır Bitlis karayolu üzerindedir. Siirt’e 40 km. uzaklıktadır. Baykan ilçesine ise 8 km. uzaklıktadır. Her yıl yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi bir mekândır. Siirt iline giderseniz el açıp dua etmek adına Veysel Karani türbesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Büryan Kebabı
Büryan kebabı Siirt iliyle bütünleşmiş bir kebap türüdür. Kebap yemeyi seven biriyseniz Siirt ilinin en meşhur yemeği olan büryan kebabını tatmanızı tavsiye ederiz. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu lezzet sizi Siirt iline bağlamaya vesile olacaktır.

Büryan Kebabı

Büryan Kebabı

Saat Kulesi
Siirt il merkezinde, Vilayet Konağı karşısında, park içerisinde bulunan Saat Kulesi 1974-1975 yıllarında yapılmıştır. Şehir merkezine ayrı bir hava katan saat kulesi özellikle yerli turistlerin resim çekilmek için uğradığı bir yerdir.

Siirt Saat Kulesi

Derzin Kalesi
Siirt ili Baykan ilçesinin 8 km doğusunda Adakale Köyünün yakınında bulunan Derzin Kalesi’nin yapım tarihi ile ilgili bir kitabe günümüze gelememiştir. Ayrıca kaynaklarda da bu kale ile ilgili yeterli bir bilgiye rastlanamamıştır. Bununla beraber yapı üslubundan kalenin Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Derzin Kalesi

Billoris Kaplıcası
Billoris Kaplıcası doğayla iç içe olmasıyla birlikte kuş sesleriyle neşe bulan Siirt ilinin en güzel mekânlarından birisidir. Siirt’in meşhur yerlerini gezerken Billoris Kaplıcasına da mutlaka uğramalısınız.

Billoris Kaplıcası

sponsorlu bağlantılar

16 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler