Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba sayın takipçilerimiz halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hakkında sizlere elimizden geldiğince öeneriler sunmaya çalışacağız. Annemde şeker hastası olduğu için bu konuyu paylaşmakta yarar buluyorum. Gerçekten çok zor bir hastalık. Allah şimdiden şeker hastalarına ve tüm hastalara acil şifalar versin.

sponsorlu bağlantılar

Şeker Hastalığımızı Tanıyalım ve Programlar Oluşturalım

Şeker de dahil olmak üzere, hiç bir yiyecek yasak değildir, ancak bazılarını ölçülü yemeniz gerekebilir.

İnsülin kullanıyorsanız ve diyetisyeniniz önermişse, ara öğünlerinizi ihmal etmeyiniz.

Öğünlerinizi asla atlamayınız.

Her gün aynı saatte ve belirlenen miktarda yemek yemeye çalışınız.

Kilo vermeniz gerekiyorsa her türlü yağı kısıtlamalısınız. Yemekleri kızartmak yerine ızgara veya fırında pişiriniz. Yağsız etleri (balık, derisiz tavuk), yağsız peynir, yağsız süt ve yoğurt gibi az yağlı yiyecekleri tercih ediniz.

Hamur tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlıları tercih ediniz. Tatlandırıcı kullanacaksanız, pişirildiğinde acı tad vermeyen toz tatlandırıcıları kullanmanız daha sağlıklıdır.

Damar sertliği riskini azaltmak için doymamış (bitkisel sıvı) yağlara yöneliniz, özellikle zeytinyağı ile soya, pamuk veya mısırözü yağlarından birini yarı yarıya karıştırarak pişirmeyi tercih ediniz.

Bol su içiniz, günde 1-1.5 litrenin altına düşmeyiniz, ıhlamur, çay ve diğer içecekleri suyun yerine koymayınız

Tuzu azaltınız, salamuralardan kaçınınız.

Yağlı gıdalardan, sakatat ve sucuk, salam ve sosis gibi yiyeceklerden sakınınız.

Lifli (posalı) yiyecekleri (çiğ sebze ,meyve, kuru baklagiller,kepek-çavdar ekmeği, yulaf, tam buğday unlu gıdalar) tüketiniz.

Haftada bir gün aç karnına sabah kalkınca tartılınız; ancak bu şekilde hedeflediğiniz kiloya ne kadar yaklaştığınızı anlayabilirsiniz.

Diyabetliler için üretilmiş çikolata, tatlı, reçel vb. ürünler tamamen masum ve zararsız değildir. Fazla yendiklerinde ishal yapabilir veya yüksek kalori ve yağ içerdiklerinden kilo vermenizi engeleyebilir.

Hazır gıdaları zorda kalmadıkça tüketmeyiniz. Gerekirse diyetisyeninize danışıp besinlerin etiket bilgilerinin içeriğini öğreniniz.

İnsülin kullanıyorsanız, yanınızda mutlaka 4 adet kesme şeker taşıyınız.

Kan şekerinizin hangi sınırlar arasında olması gerektiğini biliniz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

18 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc