Sponsorlu Bağlantılar

Seçmen Listesi isim Sorgulama

Yaklaşan seçim tarihi ile birlikte seçmen listesi nasıl sorgulanır konusunda çokça soru ile muhatap olduğumuzdan ötürü bu konuyu yayınlama ihtiyacı duyduk. Seçmen bilgisi ve sandık sorgulama işlemleri ile ilgili detaylı bilgi aşağıda bulunmaktadır. Lütfen oy kullanırken iyice düşünelim.

sponsorlu bağlantılar

YSK’nın açıkladığı seçim takvimi uyarınca seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak.Listeler 31 Mart’a kadar askıda kalacak. 12 Haziran 1993’te ve daha önce doğanlar, listelerde ismi varsa oy kullanabilecek. Üniversite öğrencilerinin de okudukları şehirde oy kullanabilmeleri için 31 Mart’a kadar kayıtlarını bu kentlere almaları gerekecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri bugün askıya çıkacak ve 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Yurtdışı secmen listeleri de bugünden itibaren internet üzerinden ilan edilecek. 31 Mart’a kadar bu listeler de güncellenebilecek. YSK genelgelerine göre, şu kişilerin nüfus müdürlüklerine giderek listelere kayıt yaptırması gerekiyor:

AKS’de olmayanlar
– Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar.
– 12 Haziran 1993 tarihinde ve daha önce doğan, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler.
– Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler.
– Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunan ve nüfus olay bilgisi değişen Türk vatandaşları.
Seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde (AKS) yerleşim yeri adresi bulunmayanlar da listelere yazılamayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı Kanun’un 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazılabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listelerinin kesinleşme tarihi olan 8 Nisan 2011 saat 17.00 itibarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanlar Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce silinecek.

YSK Seçmen sandık bilgisini sogulamak için (Giriş Yap)

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

1 Yorum Yapılmış.

  1. nurgül özgen diyor ki:

    sağolun

18 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc