Sponsorlu Bağlantılar

Sakarya gezilecek yerler ve Sakarya’nın neyi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Her milletten insanı yıllardır kavgasız dövüşsüz bünyesinde barındıran Sakarya ilinde hiçbir güzellik olmamış olsaydı bile sırf insanlarındaki arkadaşlık sevgisini görmek ve bu sevgiyi tadabilmek adına Sakarya’ya gidilirdi. Eğer sizlerinde yakın planları arasında Sakarya gezisi varsa yazımızın devamından Sakarya’nın tarihi yerleri ve Sakarya’nın meşhur değerleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sakarya’nın Neyi Meşhur
Sapanca Gölü
Sakarya ve Kocaeli şehrinin içme suyunu karşılayan ülkemizin en temiz göllerinden birisidir. Ayrıca tatlı su balıkçılığı da yapılan bu gölde çeşitli türde balıklar bulunmaktadır. Eğer yaz mevsiminde Sakarya ya geldiyseniz Sapanca gölünün serin sularında serinleme imkanı da bulabilirsiniz.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları
Hem iç hem de dış turizm potansiyeli yüksek olan, şifa dağıttığı için özellikle orta yaştaki kişilerin tercih etmiş olduğu Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları ülkemizin en çok rağbet gören kaplıcaları arasındadır. Yemyeşil doğanın içerisine kurulmuş olan kaplıca tesislerini tatilinizi geçirmek için ideal bir yer olmaya aday.

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları

Poyrazlar Gölü
Sakarya halkının poyrazlar ismi dışında sülüklü göl olarak adlandırdığı poyrazlar gölü şehrin en büyük piknik alanlarından birisine sahiptir. Sakarya ya geldiyseniz ve piknik yapmak için bir mekan arıyorsanız Poyrazlar gölü tam sizlere göre.

Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü

Patates
Önceden meşhur olan Sakarya patatesi artık şehir bünyesinde en az üretilen besin kaynaklarından birisidir. İlaçlamalar ve iklimlerden meydana gelen değişimler neticesinde Adapazarı patatesinin kalitesi düşmüştür.

Adapazarı Patatesi

Adapazarı Patatesi

Kabak
Sakarya ilinin en meşhur tarım ürünü Adapazarı kabağıdır. Neredeyse şehrin bir makası haline gelen Adapazarı kabağı tatlı yapımında kullanılmaktadır. Sezonuna denk geldiğinizde tarlalarda devasal boyutlara ulaşan Adapazarı kabaklarına rastlayabilirsiniz.

Adapazarı Kabağı

Adapazarı Kabağı

Sakarya Nehri
Sakarya nehri tatlı su balıkçılığının yapıldığı Sakarya’nın dış sınırından geçen bir nehirdir. En lezzetli yayın balıklarının tek adresi olan Sakarya nehri balık tutkunu kişileri bünyesine çeken bir nama sahiptir. Ayrıca Sakarya nehrinden kum üretimi de yapılmaktadır.

Sakarya Nehri

Sakarya Nehri

sponsorlu bağlantılar

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler