Sağlık

Sosyal Fobi Nedir?

toplumsal fobi öteki insanların gözünden; gülünç, tuhaf ve utanç verici olarak görünmekten duyulan korku ve bu derdin neden olduğunu toplumsal ortamlarda kaçınma sürecidir. Toplumsal fobisi olan bireyler konuşurken, yemek yerken, yürürken dertli olurlar. Tasalarının muhakkak olmasından ve bu süreçte kızarmak terlemek üzere durumların ortaya çıkmasından utanırlar.

Toplumsal fobisi olan bireyler yaşadıkları durumu şu halde söz ederler:

Toplumsal ortamlarda büyük bir utanç duyuyorum, bazen ölecekmiş üzere olduğunu hissettiğim oluyor. Bulunduğum ortamdan kaçıp gitmek istiyor ve ortamdaki insanları tekrar görmek istemiyorum.

Toplumsal fobisi olan şahısların dikkati birebir ortamda bulundukları bireylerin zihnindedir.Sürekli olarak onlar tarafından nasıl görüldüklerini, nasıl değerlendirildiklerini düşünür ve kendi davranışlarını, ses tonlarını, vücut lisanlarını denetim ederler.

Toplumsal Fobi Görülme Sıklığı Nedir?

Şahısların ruhsal süreçlerinde en sık gözlemlenen sorunlardan biri toplumsal fobidir. Ülkemizde ortalama on şahıstan birinde toplumsal fobi gözlemlenmektedir. Araştırmalara incelediğimizde bu oranın üniversite öğrencilerinde %24 olduğunu görmekteyiz. Toplumsal fobinin bu periyotta daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz.

Toplumsal Fobi Nasıl Oluşur?

Toplumsal fobilerin oluşum sürecinde birçok faktör tesirlidir.

Genetik yatkınlık

Hayatın içerisindeki zahmet verici olaylar (ayrılık, bir yakının kaybı)

Ferdi özellikler

Ebeveynlerin his lisanını anlamaması lakin çok müdafaacı ve denetimci olan bir yetiştirme modelinin olması

Öteki bireylerde yaşanan makûs deneyimler (dışlanmak, alay edilmek, aşağılanmak)

Toplumsal Fobinin Belirtileri Nelerdir?

Kişi rahatsızlık duyduğu bir olayla karşılaştığı anda bedeninde farklı belirtilerin ortaya ÇIKTIĞINI müşahedeler. Nefes kesilmesi, yüz kızarması, titreme, terleme, çarpıntı, nefes darlığı, mide bağırsak sisteminde rahatsızlık üzere belirtiler yaşanabilir. Bu sırada zihin içinde bulunulan duruma karşı aşikâr başlı yorumlarda bulunur. Kişinin fikirleri ‘mükemmel olmalıyım, kusur yapmamalıyım, telaşlı olduğumu belirli etmemeliyim, kusursuz görünmeliyim, güçsüzüm, yetersizim, beğeniyorum, çirkinim’ üzere cümleleri içerebilir. Tüm bu bahsettiğimiz belirtileri ve kanıları yaşayan şahıslar kaçınma davranışları sergilerler. Bu davranışlar; göz temasından kaçırma, korkulan ortamı terketme, telaş duyulan yere girememe biçiminde gözlemlenir.

Gözlemlenen başka durumlar ise şunlardır:

Toplum içinde yemek yiyememek,

Diğerleri tarafından izlenirken bir şey yapamamak,

Toplum içinde telefonla görüşememek,

Yetkili biriyle konuşamamak,

Kalabalığa hitap edememek,

Kalabalığın varolduğu odaya girememek,

Hazırlıksız konuşma yapamamak,

Yabancı birine fikirlerinden bahsedememek,

Genel tuvaletleri kullanamamak,

Bağlantı başlangıçlarında bulunmamak,

Eksik para üstünün tamamını alamamak.

Toplumsal Fobiler Nasıl Tedavi Edilir? 

Tedavi sürecinde terapi yolları ve ilaç kullanımı en yaygın olan 2 sistemdir. Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu stil dert sorunları i̇laçsız biçimde tedavi edebilmektedir. Bu manada bilişsel davranışçı terapiler kişinin sürece dair farklılık kazanması noktasında değerli bir tahlil formülüdür. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan üçüncü kuşak terapi usulleri yüksek oranda yararlı olmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Her sorunda olduğu üzere birinci adım bir sorunun yaşandığını fark ediyor olmaktır. Tedavi müracaatın yapıldığı birinci anda itibaren başlar.

 Toplumumuz içerisinde efendilik kavramı bu sorunu normalleştirilmesine ve yüceltilmesini sağlar. Meğer bireyler bu süreçte arkadaşlarından, yeteneklerinden, doyum aldıkları hayatlarından gittikçe uzaklaşırlar. Kıymetli olan sorunu farkedip profesyonel bir bakış açısıyla mevzuyu pahalandırıyor olmaktır. Tıkanmış hissettiğiniz süreçlerde ruh sıhhati profesyonellerine başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu