Sağlık

Sigara Akut Miyeloid Lösemi (AML) Sıklığını Arttırıyor!

Sigara kullanımı tüm dünyada ve ülkemizde bir halk sıhhati sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya genelinde her yıl 6 milyon kişi sigara ile alakalı nedenlerden ötürü hayatını kaybetmektedir. Bu sayının 2030 yılında 8 milyona ulaşacağı varsayım edilmektedir.

Tütünün yanması sonucu sıhhate ziyanlı 7000’den fazla husus açığa çıkmaktadır. Sigarayla bağlı 10 çeşit kanser (akciğer, böbrek, mesane, serviks, yemek borusu, mide, pankreas kanseri gibi) ve 18 başka hastalık (aort genişlemesi, katarakt, zatürre, diş eti iltihabı gibi) tanımlanmıştır.

AKUT LÖSEMİ SİGARA BAĞLANTISI

Süratli gelişen ve birden ortaya çıkan lösemilere “akut lösemiler” denir. Erişkinlerde daha sık görülen akut lösemi tipi AML’dir. Son 10 yıldır miyeloid lösemiye yol açan sebeplerden birinin de sigara olduğu düşünülmektedir. 2016 yılında İtalyan araştırmacılar tarafından yayımlanan bir derlemede (1) sigara içen erişkinlerde hiç sigara içmeyenlere göre AML sıklığının daha fazla olduğu belirtilmiştir. Ağır ve uzun vadeli sigara kullanımı, artan bir lösemi riski ile birliktelik göstermiştir. Değişik olarak sigarayı bırakalı 20 yıldan fazla olan bireylerde lösemi riski epeyce azalmaktadır. Erkekler, bayanlara göre daha riskli bulunmuş ve bu durum erkeklerin sigara içme alışkanlıklarına bağlanmıştır (yoğun ve uzun periyodik kullanım). Sigara ve lösemi alakası tam olarak anlaşılamamakla birlikte nikotin ve nikotinle bağlı kimi unsurların hayvan modellerinde kansere yol açtığı ortaya konmuştur. Sigaranın içerdiği benzen, formaldehit yahut radyoaktif bileşenlere (polonio 210) bağlı olarak kromozomal seviyede bozukluklar meydana gelmektedir. Ayrıyeten immün sistemdeki ve dolanımdaki akyuvar sayılarındaki değişiklikler de suçlanmaktadır.

Esirgeyici hekimlik uygulamaları ile sigaranın zararlarına dikkat çekilmelidir. Lakin bu sayede sigara ile alakalı hastalıkların ve bunların ağır ekonomik yükünün azaltılabilmesi mümkün olacaktır. ‘’ diye belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu