Sağlık

Panik Atak Nasıl Yenilir?

Panik atak, bireyin içinde bulunduğu gerilimli ve telaşlı durumdan ötürü beynin kendini müdafaası için oluşturduğu savunma düzeneği olarak tanımlanabilir. Panik atak ani kaygı nöbetleri ile ortaya çıkmaktadır. Büyük oranda fizikî semptomlar ortaya çıkmaktadır. En yaygın semptomlar ise; daralma hissi, kalp çarpıntısı, astım krizinde hissetme üzere durumlardır. Bireyler atak sırasında öleceğini ve ya delirdiğini düşünebilmektedir. Panik bozukluk yaşayan bireyler genelde kendilerinde fizyolojik bir sorun olduğunu düşünse de bu önemli nöbetler büsbütün ruhsaldır. Bu ciddiye alınması gereken durumun elbette tedavisi mümkündür. Şahıslar bu tedavi metotlarını uygulayarak ve en kıymetlisi panik atak sorunu yaşadıklarının farkına vararak bu rahatsızlığı yenebilmektedir. Pekala bu yollar nelerdir panik atak nasıl yenilir?

Öncelikle panik atak yaşıyorsanız katiyen bir psikolog ile görüşmeli ve bu sorununuz ile yüzleşip üstüne gitmelisiniz. Ataklarınızın boyutuna nazaran hekiminiz size bir ilaç verecektir bu ilaçlar panik atak krizleri üzerinde tabi ki tesir sağlamaktadır fakat tek başına kâfi olmayacaktır. Şahıslar bu ataklarını kabullenmeli, bir müddet sonra geçeceğinin şuurunda olmalıdırlar. Panik bozukluk yaşayan insanların en büyük ezaları telaşlı ve gerilimli olmalarıdır. Kendileri tehlikeli bir durum ile karşı karşıya olmasalar bile başlarından kurdukları fikirler ile atağı tetikleyebilmektedirler. Bu durumda bireyin yapması gereken en değerli şey bu niyetlerin kendi başında gerçekleşen kanılardan ibaret olduğunu kanıksamasıdır. Bu süreci yaşayan bireylerin yalnızca ilaca sığınmaları yanlışsız değildir. İlaç her vakit tek başına bir tahlil olmayabilir. İlaçla birlikte yürütülen TMS tedavileri de ilaçla ahengi arttırdığı, süreci hızlandırdığı için çok olumlu sonuçlar vermektedir. Tüm bu sistemlerin yanında nefes idmanları de çok tesirli bir metot olabilmektedir. Bunlara ek olarak yalnız olmadığınızı kendinize hatırlatmak, panik atak geçiren diğer bireylerle tanışıp arkadaşlık kurmak, panik atak geçirdiğiniz yerden kaçmamak, atak sırasında gözlerinizi kapatıp bir şeye odaklanmak, spor yapmak, uyku nizamına dikkat etmek, beslenmenize dikkat etmek üzere tedbirler de panik atak meselesini yenmenizde yardımcı olacaktır.

Panik Atak Krizi Sırasında Yapılması Gerekenler

1. Derin Nefes Alın:

Nefes antrenmanları sayesinde panik atak şiddetin azaltabilirsiniz. Derin halde nefes almaya odaklanın havanın bedeninizi büsbütün doldurduğunu hissedin sonra nefesinizi yavaşça verin, bu süreci yaparken içinizden 5 e kadar sayın. 

2. Panik Atak Geçirdiğinizin Farkında Olun: 

Atak geçirirken bunun kalp krizi olmadığını idrak etmek gerekmektedir. Şu an içinde bulunduğum durum süreksiz, bana rastgele bir şey olmayacak diye kendi kendimizi sakinleştirmeye çalışmalıyız. Durumun süreksiz olduğunu idrak ederek korlu semptomunu yenmiş oluruz.

3. Panik Atak Krizinin Başladığını Hissettiğiniz an 3-3-3 Kuralını Uygulayın: Etrafınıza bakınarak gözünüze çarpan üç şeyin ismini söyleyin. Çabucak akabinde işittiğiniz üç sesi söyleyin. Son olarak da bedeninizde üç kısmı oynatın parmaklar, bilekler ve kol üzere. Bu yaptığımız süreç zihninizde dönen olumsuz fikirleri bertaraf etmenize yardımcı olacaktır. 

4. Aklınızdan Geçen Niyetlerin Doğruluğunu Denetim Edin: 

Panik atak krizi yaşayan bireyler o an yalnızca en olumsuz kanılara odaklanırlar. Odaklanarak bu fikirlerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu denetim etmek ve yine kıymetlendirmek kriz esnasında bize çok yardımcı olacaktır. 

5. Kendinizi Meşgul Edin: 

Küçük bir yürüyüşe çıkmak, ayağa kalkmak ve ya rastgele bir fizikî aktivite de bulunmak zihninizde ki olumsuz fikirleri dağıtmak için çok yararlı olacaktır. 

6. İçinde bulunduğunuz duruma odaklanın: 

Panik atak krizi zihinsen bir süreç olduğundan ötürü biraz sonra neler olacak diye kaygılanmak yerine, içinde bulunduğun an’ a odaklanıp, kendinize kaygılanmanın boşa olduğunu hatırlatacak, şu an inançta miyim?, tam olarak ne oluyor?, tam olarak ne yapmam gerekiyor?, üzere sorular yöneltin. Bu sayede kaygılanacak ve korkacak bir durum olmadığını idrak edin. 

7. Etrafınızdaki insanlardan farklı fikirler alın: 

Arkadaşlarınızı ve ya ailenizi arayarak sizi zorlayan ve panik yapmanıza neden olan niyetlerinizi onlarla da paylaşın. Fikirlerini paylaşmak size anlatırken tekrar kıymetlendirme bahtı sunacaktır. Bu sayede niyetlerinize tekrar farklı bir bakış açısı geliştirebilir ve değerlendirebilirsiniz. 

8. Komik görüntüler seyredin: 

Atağınızın başlayacağını hissettiğiniz anda sizi güldürebilecek bir uğraş bulmak, hem aklınızdaki korkulu fikirleri dağıtmanıza yardımcı olacak, hem de gülmenizi sağlayacaktır. Bu sayede rahatlamış bir formda korkulu niyetlerinizi zihninizden uzaklaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu