Sağlık

Obsesif Kompülsif Bozukluk Ve Çözüm Yolları

Obsesif kompülsif bozukluk halk ortasında takıntı ve ya vesvese hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu bozukluk kişinin mantık dışı olduğunu bilmesine karşın zihnini daima meşgul eden ve denetim sağlayamadığı bertaraf, etmek için kimi hareketleri daima tekrar etmesi formunda gelişen psikiyatrik bir bozukluktur.

Obsesif kompülsif bozukluk yaşayan bireyler istemsiz biçimde zihinlerinde oluşan, tasa dolu fikirler yüzünden dehşet hali içinde olmaktadırlar. Bu dehşet dolu kanıları yenmek için bireyler o kanıyı yok edecek davranışı tekraren, tekrar tekrar yaparlar. Bu durum ömür kalitesini büyük oranda düşürür, kişiyi yapması gereken işlerden alıkoyar, gün içinde çok derece yorulmasına neden olur.

Günümüzde bu hastalığın tam nedeni hala bilinmemektedir, ama biyolojik ve çevresel faktörler doğrultusunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Biyolojik faktörler de beynin muhakkak bir kısmı çok aktivite gösterir obsesif kompülsif bozukluk semptomları başladığı anda beyin daha da etkin hale gelerek olumsuz kanılara yol açabilir.

Çevresel faktörler ise taciz, hastalık, sevilen birinin vefatı, iş yahut okulla ilgili korkulu fikirler, bağ üzerine dertler biçiminde sıralanabilir. Bu faktörler kişinin takıntılarını tetikleyebilir. 

Obsesif kompülsif bozukluğun resen uygunlaşması beklenmemelidir. Bu nedenden ötürü tedavi yollarına başvurmak son derece değerlidir.  

Bilişsel davranışçı psikoterapi de, bireyin davranış bozuklukları sistematik biçimde tespit edilir ve tedavi uygulanır. Davranış tedavisi direkt olumsuz davranış üzerinden yapılmaktadır. Bu yolda bireye tedavinin hedefi ve mantığı anlatılır, korku verici durumlarla karşılaştığı vakit kaçmak yerine, tasa ile nasıl baş edebileceği öğretilir. İlaç tedavisinde hastaların beynindeki serotonin düzeyini yükseltecek ilaçlar kullanılır. Öbür bir tedavi metodu olan cihazlı tedaviler (TMS) tedavisi, hastanın ilaç kullanmasına pürüz bir durum varsa, hasta ilaç yan tesirlerinde şikayetçi ise, yan tesirlerden ötürü doz artırımı yapılamıyorsa ve en kıymetlisi ilaç tedavisi olmasına karşın gözle görülür bir ilerleme olmuyorsa kullanılır. 

TMS tedavisi manyetik bir alan oluşturarak beyin hücrelerini dışarıdan uyarır. Hamileler de ve çocuklarda da rahatlıkla kullanılabilinen, bu tedavinin hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu