Sağlık

Mevsim Depresyonu

Havaların güzelce soğuması ve gündüzlerin kısalmasıyla bir arada resmen kışa girdik diyebiliriz. Tabiatın yapraklarını döküp uyumaya geçtiği bu mevsimde bizlerde de güç düşüşleri, kendi kabuğumuza çekilme isteği vakit vakitte modumuzda düşüşler olabilir. Soğuyan havalar bizde yumuşak baddaniyelerimize sarılıp sıcacık içecekler eşliğinde tüm gün meskenden çıkmama isteği uyandırabilir. Kulağa ne kadar da samimi ve huzur verici geliyor değil mi? Ama bu kışın meskenden çıkmama dileğimiz pek de huzur verici olmayan bir nedenden kaynaklı olabilir.

 • Kış Depresyonu ( mevsimsel duygulanım bozukluğu).

tıpkı vakitte güneş ışığındaki değişimler fizikî (sirkadiyen) ritmimizi de tesirler. Bu ritim, bedenimizin içsel biyolojik saatidir; aşikâr beyin aktivitelerini ve hormon üretimini yönetir Modumuz gün ışığından yararlanabildiğimiz saatlerin uzunluğuyla bağlı olarak ruh halimiz de değişimler olur ve kış mevsiminde de bu değişiklikler belirginleşebilir.

Kış geldiğinde modu düşen, meskenden çıkmakta zahmet çeken herkese “kış depresyonunda” diyemeyiz ancak insanların % 3 ü mevsim geçişlerinde önemli bir kış depresyonu yaşamakta. 

 • Olağanda yapmaktan keyif alınan şeylere karşı ilgi kaybı

 • Her zamankinden daha yorgun ya da ağırlaşmış hissetmek

 • Uyku sorunları

 • Olağandan fazla yeme eğilimi ve kiloda artış

 • Odaklanma da zahmet ve net düşünememek

 • Yaşama dair ümitsizlik hissi yahut ömrü sonlandırma düşünceleri 

üzere belirtiler kış depresyonunu mevsimsel his değişikliklerinden ayıran faktörlerdir.

KIŞ DEPRESYONUNA KARŞI TESİRLİ 8 YÖNTEM 

 1. IŞIK TERAPİSİNDEN YARARLANIN

Kış depresyonunda ortaya çıkan mod değişiklikleri ve depresif belirtiler çoğunlukla gün ışığından yararlanma süremizin azalmasına bağlı olduğu için tedavide ışık terapileri (light therapy) epeyce tesirli. Işık terapisinde maksat, şafak simülatörleri, ışık kutuları, doğal spektrum ışık lambaları, mavi dalga teknolojisi, parlak ışık güneş siperlikleri ve kronometreli ışık üzere araçlar doğal gün ışığın taklit eder. Bu araçlarla olağan ışıklardan farklı olarak bedenin sirkardiyen ritmini düzenleyen dalga uzunluğunda ışık salınımı gerçekleşir ve bu sayede melatonin ve güzelleşmeye yardımcı öbür hormonları düzenlenir. Bu nedenle ışık terapisi mevsimsel depresyonun tesirlerini gidermek için yararlanabilecek en tesirli yollardandır. 

 1. AROMATERAPİNİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Mevzu güzel hissetmek olduğunda aroma terapiden bahsetmezsek olmaz. Aroma terapi bir çok sorunda olduğu üzere mevsimsel duygulanım bozukluğunun tedavisinde de epeyce yaralı bir destekleyici formüldür. Esanslı yağlar beyefendisinin mod ve sirkardiyen ritminden sorumlu bölgelerini uyararak bedenin doğal istikrarına kavuşmasına yardımcı olur. Uykudan evvel yastığınıza birkaç damla damlatarak, oda kokusu biçiminde yahut banyo suyunuza birkaç damla ekleyerek esanslı yağların rahatlatıcı tesirlerinden yararlanabilirsiniz. 

 1. HAREKET EDİN

Öteki depresyon formlarında da olduğu üzere, egzersiz yapmak mevsimsel depresyonun etiklerini de hafifletici tesire sahiptir. Bilhassa dış yerlerde yapacağınız tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet üzere kardio idmanları yaşadığınız depresif hisleri dindirmede daha da faydalı olabilir. Hava kaidelerinin çok soğuk, yağışlı, ya da karlı olması sebebiyle dış yerde antrenman yapmanız mümkün değilse kapalı yerlerde dışarıyı görebileceğiniz bir alanda spor yapmak da faydalı olacaktır.  İdman birebir mevsimsel depresyonla gelen kilo artışının da önüne geçerek sıhhatinizi korumanıza ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış mevsiminde hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza yardımcı olur. 

 1. UYKU HİJYENİ OLUŞTURUN

Mevsimsel depresyon yaşayan şahıslar çoğunlukla gece uyumakta ve gündüz uyanmakta sorun yaşayabilirler. Belli bir uyku sistemine sahip olmak uykudan alacağınız randımanı arttırmasının yanında kış depresyonunun birçok semptomunun da yatışmasına yardımcı olur. Uyku döngüsünün sistemli olması gün içerisinde ışığa maruz kaldığınız vakitleri da kestirim edilebilir ve bariz aralıklarda olmasını sağlayacaktır. 

 1. İSTİKRARLI VE SAĞLIKLI BESLENİN 

Depresyon tedavisinde en değerli yardımcılardan biri de tükettiğimiz besinlerdir. Yüksek karbonhidrat, yağ ve şeker içeren besinler vücut sağlığımızla birlikte zihin sıhhatimizi da olumsuz etkileyerek kendimizi daha yorgun, halsiz, irrite, keyifsiz ve mutsuz hissetmemize neden olur. Bu nedenle depresyon tedavisinde nizamlı ve makul aralıklarla vitamin, mineral, protein ve lif içeriği varlıklı işlenmemiş, mevsimine nazaran taze ve doğal besinler tüketmek beslenmek, çok kafein ve alkol tüketiminden kaçınmak, kâfi oranda su ve maden suyu tüketmek depresyon tedavisinde hayli tesirlidir. 

 1. TATİLE ÇIKIN

Daha ılıman iklimlere ve ya sizi rutin ortamınızdan uzaklaştıracak bir kış tatili de depresyonun tesirlerini azaltabilir. Farklı bir yere girmek, olağan hayatınızın dışına çıkmak rutinden çıkmanıza ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacağı üzere ılıman iklimlere gitmek soğuk ve kasvetli havadan da uzaklaşmanızı sağlar. 

 1. GÜNLÜK TUTUN

His ve niyetlerinizi tertipli olarak yazmak, deneyimlediğiniz olumsuz hisleri içinizden atmanıza, anlamlandırmanıza ve farkında olmanıza yardımcı olur. Başa çıkamadığımız bu his ve hisleri paylaşmak modunuz yükselterek ve kendinizi daha yeterli hissetmenize yardımcı olabilir. Örneğin haftanın kimi günlerinde kendinize 20 dakika kadar yazma molaları belirleyebilirsiniz.  

 1. D VİTAMİNİ ALIN

Kelam konusu depresyon olduğunda vitaminlerin değerini unutmamak gerekir. Araştırmalar Magnezyum, Demir, B12 ve D vitaminlerinin noksanlığında bireyler de depresif belirtilerin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu vitaminlerden depresyonla en çok ilişkilendirilen D vitamini, kış aylarında azalan gün ışığından yararlanma müddeti sebebiyle bedende düşüş gösterebilir. 2014 de yapılan bir araştırma, depresyonda olan ve D vitamini dayanağı alan bireylerin depresif belirtilerinde kıymetli bir düzgünleşme olduğunu desteklemekte. Bu nedenle kış aylarında D vitamini dayanağı almak mevsimsel depresyonun tesirlerini güzelleştirdiği üzere tıpkı vakitte da depresyona karşı koruyucuda olabilir. 

Mevsimsel depresyonu atlatmada yardımcı bu teknikleri uygulayarak depresyonun tesirlerinin azalması, kendinizi daha âlâ hissetmeniz ve başa çıkabilmeniz mümkün. Ancak kâfi olmadığını ve baş etmekte zorlandığınızı düşünüyorsanız lütfen bir ruh sıhhati uzmanından dayanak alınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu