Sağlık

Meme Büyütme Ameliyatı | Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) günümüzde bayanlar ortasında en tanınan göğüs estetiği ameliyatlarındandır. Kadınlığın kıymetli simgelerinden olan göğüslerin, (“göğüs” sözü de halk ortasında “meme” manasında kullanılıyor olsa da, tıbbi olarak bedenin boyunla karın ortasında bulunan ve kalp, akciğer vb. organları içine alan kısmına denir. Buna karşın yazı içerisinde seo nedenli “göğüs” sözü de kullanılacaktır) küçük olması, bu kaygıdan muzdarip bayanları göğüs büyütme süreçlerini araştırmaya yöneltmektedir. Göğüs büyütme estetiği dolgu unsurları kullanılarak yapılabilse de, büyük çoğunlukla silikon protezler kullanılarak gerçekleştirilmektedir ve amaçlanan daha dik, daha dolgun ve daha büyük göğüsler oluşturmaktır. Az ölçüde sarkmış göğüslerin dikleştirilmesi ve kimi göğüs asimetrilerinin giderilmesi için de silikon protezler ya da dolgu teknikleri ile uygulanabilmektedir.

Ayrıca silikon göğüs protezleri sadece estetik gayeyle değil, göğüs kanseri ameliyatları sonrası uygun hastalarda tekrar göğüs oluşturmak (göğüs rekonstrüksiyonu) emeliyle da kullanılırlar.

Silikon protezler dışında yapay dolgu unsurları kullanılarak da göğüs büyütme süreci yapılabilmektedir. Lakin yapay dolgular kalıcı değildir. Yağ dokusunun enjeksiyonu (yağ grefti, lipofilling) ise birden çok seans ile daha kalıcı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Göğüs büyütme operasyonunda kullanılan silikon protezler dışında, içi S.F. (Serum Fizyolojik) ile şişirilebilen ve zarı silikondan imal edilen protezler de mevcut olup, bu tip protezlerin kıvamı olağan göğüs dokusuna, silikon protezler kadar yakın değildir ve fazla tercih edilmezlerGöğüs büyütme ameliyatında en çok tercih edilen ve en yaygın kullanılan protez çeşidi, silikon dolgulu protezler olup, damla silikon (anatomic) ve yuvarlak silikon (round) hallerde üretilmektedirler.

Göğüs Büyütme operasyonu sırasında protezlerin yerleştirilebilmesi için deriden giriş manasında en sık kullanılan 3 yol şunlardır;

1-Meme başı yoğunluğunun alt sonundan (periareolar) “c” halinde bir kesi ile,

2-Meme altı katlantısının çabucak üzerinden (inframamarial)  yaklaşık 4-5 cm’lik yatay bir kesi ile,

3-Koltuk altı çukurluğunun ön kısmından yapılacak bir kesi ile protezler yerleştirilebilir.

Tercih edilecek yol birebir vakitte ameliyat izinin kalacağı alanı belirleyecektir. Aslında protezin yerleştirilmesi için kullanılan 4. bir yol daha vardır; göbek deliği. Lakin bu yol ile yalnızca serum fizyolojik ile şişirilerek kullanılan silikon kılıflı protezler uygulanabilmekte ve rutin olarak bu yol tercih edilmemektedir. Serum fizyolojik ile şişirilerek kullanılan protezler, silikon dolgulu protezlere göre daha kısa kesiler kullanılarak yerleştirilebilirler.

Tüm bunlar dışında hangi yoldan, hangi biçime sahip ve hangi özellikte protez kullanılacak olursa olsun, göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili bilmeniz gereken öbür kıymetli bir detay ise; protezin yerleştirileceği boşluk açısından alternatifler olduğudur. Protezler göğüs büyütme ameliyatındagöğüs dokusu altınagöğüs kası zarının altına, tamamen kas altına veya kısmen göğüs kası altına yerleştirilebilirler.

Tüm bu değişkenler ile ilgili detaylı muayeneniz, plastik cerrahınız tarafından ameliyat öncesinde yapılacak ve hangi kombinasyonun sizin için daha uygun olacağına karar verilerek göğüs büyütme operasyonu planlamanız gerçekleştirilecektir.

Göğüs büyütme ameliyatı, lokal yahut genel anestezi altında 1-2 saat sürmektedir ve tıpkı gün veya 1 gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyattan sonra 2-3 gün banyo yapmamalısınız. Şayet su geçirmez eserler ile pansumanınız kapatılırsa 24 saat içerisinde banyo yapabilirsiniz. Dren kullanımı, pansumanlarınızın birinci açılma ve yenilenme müddetleri cerrahtan cerraha değişkenlik gösterebilir. Eğer kullanılırsa, göğüs duvarınızın iki yan tarafından çıkan plastik hortumlar ve uçlarında “dren” diye bahsedilen (Fransızca “drain” sözünden türetilmiştir ve boşaltmak, akıtmak manasına gelir. Türkçesi “akıtaç” tır.) plastik tıbbi gereçler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat alanında kan ve öteki sıvılarını birikiminin önlenmesi hedefiyle yerleştirilir ve göğüs büyütme ameliyatından 1-2 gün sonra hekiminiz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yoktur, çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu