Sağlık

Lazer Lipoliz

Liposakşın ameliyatı küçük deliklerden (3-5mm) ince borular aracılığıyla ve birtakım aygıtlar yardımıyla bölgesel olarak deri altı yağ dokusunun azaltılması sürecidir.

Bedenimizde bulunan yağ hücreleri güç deposu olmaları dışında bedende hormon üretiminde de misyon alırlar. Yetişkinlikten itibaren yağ hücrelerinin sayısı artmaz lakin mevcut hücreler şişmanlama ve zayıflama durumlarında büyür ve küçülürler dolayısı ile makûs beslenme ve hareketsiz hayat stili nedeniyle büyüyen yağ hücreleri şişmanlığa neden olurlar.

İnsanların yağlanma halleri yapısal olarak (cinsiyete ve ırklara göre) büyük farklılıklar gösterir. Bayanlarda yağ birikimi çok basenlerde, bel etrafında, göbek altında ve üstünde, bacaklarda ve uzunluğunda olur. Erkeklerde ise göbek ve bel etrafında, göğüslerde, uzunluğunda ve karın içinde iç organların etrafında olur. Hoş bir beden görünümü için kesinlikle sağlıklı beslenmek ve nizamlı spor yapmak gereklidir. Lakin bölgesel olarak bedenin güzelleştirilmesi süreci yağ emme (liposakşın) ve emilen yağların hazırlanıp evvelce planlanmış bölgelere enjekte edilmesi süreçleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Lipasekşin ameliyatından evvel yağların azaltılacağı alanlar çizilerek planlama yapılır. Ameliyat sırasında bu alanlara az sayıda ince delikler açılır ve yağ dokusunu azaltma sürecinde kullanılacak ince borular bu deliklerden sokularak yağ dokusu mekanik yolla, ultrasonik güçle ya da lazer gücüyle parçalanır ve serbestleştirilir. Akabinde özgürleştirilmiş dokular vakum gücüyle borular aracılığıyla çekilerek bedenden uzaklaştırılır ve yağlı bölgede yağlar azaltılarak inceltme sağlanmış olur. Yağ emme (liposakşın) sürecinde gaye hastayı zayıflatmak değil, bölgesel olarak yağları azaltmaktır. Dolayısı ile kilo kaybettirme hedefiyle liposuction uygulanması gerçekçi değildir. Ortalama alınacak yağ ölçüleri litrelerle tanım edilse de asıl emel hal vermek ve estetik beden sınırları kazandırmaktır.

Lazer lipoliz operasyonu sırasında evvel ucunda lazer gücü ile ısı yayan ince metal çubuklar planlanan alanlarda belirlenmiş mühletler boyunca gezdirilerek yağların eritilmesi, yumuşaması sağlanır. Takiben klasik liposakşın kanülleri ile tıpkı alandan yağlar vakumlanır. Ultrasonik lişosuctionda ise yağ dokuyu eritme ya da hasarlama süreci yağ dokuya yönelik daha seçici olan ve ısı üreten ultrason gücü ile (ses dalgaları) gerçekleştirilir. Hasarlanan yağların alınması için klasik kanüller de kullanılabilir.

Yağ emme süreci sonrasında alınacak yağlar öteki bölgelere enjekte edilerek (yağ grefti, lipofilling) kontur deformitelerinin düzeltilmesi ve hatta muhakkak alanlara (örneğin memelere) hacim kazandırılması mümkün olup bu süreç için birden fazla seans gerekebilir.

Yeniden her cerrahi süreçte olduğu üzere hastada şeker hastalığı var ise, rastgele bir kalp, akciğer yada kan hastalığı varsa, yada kan sulandırıcı, doğum denetim hapı üzere ilaçlar kullanıyorsa bu riskler artar. Sigara kullanımı ise yara düzgünleşmesini manalı derecede bozar, her türlü ameliyatın sonucunu makus tarafta tesirler. Liposakşın operasyonundan 2-3 hafta evvel ve 2-3 hafta sonra sigara kesilmelidir.

Liposuctionda estetik açıdan karşılaşılabilecek komplikasyonlardan biri yağ emilen bölgenin asimetrik ve girintili-çıkıntılı bir formda güzelleşmesidir. Bu durum bilhassa liposuction’ın uygun olmayan halde yapılması ya da korse yahut bandajların yetersiz kullanımına bağlıdır ve 4-6 ay sonra ikinci bir revizyon seansını gerektirebilir.

Çok ölçüde yağ alınmasına bağlı olarak kan kaybı ve beden sıvı-elektrolit istikrarı bozulması meydana gelebilir. Bu nedenle en doğrusu inançlı hudutlar içinde (3-5 litre) yağ alınmasıdır.

Gerçekleşebilecek önemli komplikasyonlardan biri de epey ender görülen bacak toplardamarlarında pıhtı oluşumu manasına gelen ven trombozudur. Bu pıhtının damarları tıkaması yani tromboemboli riski epey tehlikeli olsa da yeni liposuction yolları, operasyon sırasında hastanın bacaklarına bandaj uygulanamsı ve son yıllarda kullanılmaya başlanan yeni ilaçlar bu riskleri son derece azaltmıştır.

Liposakşın sürecinde uygulama yapılacak alana nazaran ameliyat müddetleri hayli değişken olabilir. Tek ve küçük bir alan için 45 dk sürebilirken, yaygın olarak tüm bedende uygulanacaksa 2-4 saatte sürebilir.

Ameliyattan sonra 2-5 gün boyunca uygulama yapılan deliklerden sıvı sızıntısı olabilmektedir ve yapılan alanlarda ödem gelişmekte yani uygulama yapılan yerler şişmektedir. Ayrıyeten birinci bir kaç gün artan morluklar oluşmakta ve ilerleyen günlerde bu morluklar büsbütün kaybolmaktadır. Hastalar 3-4 hafta süreç yapılan alanlara baskı uygulayacak korseler yahut bandajlar giymelidirler. 48-72 saat sonra banyo yapabilmeleri mümkün olup ödemlerin daha süratli çözülmesi için hafif yürüyüşlere 2-3 gün içinde başlamalıdırlar lakin 4 hafta boyunca ağır spor yapmamaları gerekmektedir.

Yağ emme süreci sonrasında hastaların kilolarını müdafaaları gereklidir zira yağ dokuları azaltılmış olsa da bedenlerinde kalan yağ hücreleri şişmanlama durumunda büyüyeceği için beden sınırlarında bozulmalar meydana gelebilecektir. Hastaların kilolarını müdafaaları durumunda yağ emme sürecinin sonuçları kalıcıdır.

Liposakşın estetiği fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, kullanılacak anestezi, uygulama yapılacak bölgeler, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en gerçek fiyatlar için hekiminizden yağ alma ve yağ dolgusu operasyonu fiyatları ile ilgili bilgi alınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu