Sağlık

Kadına Şiddet

Bayana yönelik şiddeti pahalandıran Uzman Klinik Psikolog Ayça Türkyılmaz bayana yönelik şiddetin bir toplumsal sorun olduğunun altını çizerek dizilerin ve toplumsal medyanın tesirlerini kıymetlendirdi. Psikolog Türkyılmaz şiddeti yalnızca fizikî olarak değerlendirmememiz gerektiğini, şiddetin duygusal boyutunu da ele almamız gerektiğini kaydederek “Ataerkil toplumlarda bireyler fizikî ya da cinsel şiddete hukuksal yaptırımı olduğu için reaksiyon gösterse de şiddetin duygusal ve ekonomik istikametlerini göz arkası ediyor, normalleştiriliyor. Şiddet olaylarının azalması için birinci etapta yapılması gereken şey toplumu bilinçlendirerek şiddetin birinci basamağını ortadan kaldırmaktır” dedi.

Diziler şiddeti normalleştiriyor”

Psikolog Türkyılmaz şiddet içerikli dizilerin bu durumu daha da normalleştirdiğini tabir ederek şunları söyledi;

“Kadına yönelik şiddetin dizilerde bir tema olarak işlenmesi toplumun bu durumu yalnızca normalleştirmesini sağlıyor. Bayanın davranışının bir erkek tarafından daima denetim edilmeye çalışılması ve bunun ‘kıskançlık’ ismi altında normalleştirilerek ‘seven insan kıskanır’ halinde tanımlanması bayana yönelik ruhsal şiddetin normalleştirilmesine kıymetli bir örnek. Bu algıyla şiddetin birinci basamağını toplumun bilinçaltına yerleştiriyoruz. Sonrasında erkek kıskanınca, kısıtlayınca, bayanı denetim etmeye çalışıp tehditler yağdırınca toplum tarafından ‘seviyor’ olarak algılanıyor. Bu durum da şiddeti doğuruyor.”

Bu fikir kalıplarının yıkılması için sağlıklı birey ya da sağlıklı aile kavramının güzelce işlenerek topluma yansıtılması olmalı diyen Psikolog Türkyılmaz bu sayede fikir kalıplarının yıkılmaya başlayacağını belirtti.

“Sosyal medyaya yansıması hem avantajlı hem de dezavantajlı”

Toplumda yaşanan şiddetin toplumsal medyaya yansımasının hem avantajları hem de dezavantajlarının olduğunu belirten Psikolog Türkyılmaz, “Sosyal medya bayanların sesini duyurması ve farkındalığı arttırmak ismine faydalı ve bireylerin vicdan muhakemesi yapmasına imkan sağlıyor aslında. Ama toplumdaki herkes sağlıklı niyet yapısına sahip değil. Şiddeti destekleyen, hakikat bulan ve örnek olan da birçok kişi var. Toplumsal medyada bu biçim hadiselerin daima paylaşılması bu kesim için negatif bir tesir oluşturuyor” formunda konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu