Sağlık

Evlilik Bir İllüzyon Mu?

Sevgili danışanlarım, her kurum üzere evlilik kurumu da çeşitli değişimler geçiriyor; Bayanın rolünün değişmesi, farklı kültürlerden insanların süratle evlenmeleri, negatif ekonomik şartlar, boşanmanın daha fazla kabul görüp kolaylaşması üzere faktörler, evlilik problemlerinin ve boşanmaların artmasına yol açmaktadır. Yaklaşık evlenen her iki ya da üç şahıstan birisinin boşanması ve boşanmayan kümenin ise yarıdan birçoklarının mutsuz olduğunu tabir etmesi, haklı olarak şu soruyu gündeme getirmektedir; Evlilik bir illüzyon mu?

Şöyle düşünün size bir iştirak teklif ediliyor lakin, yüzde 50 olasılıkla bu şirket batacak ve batmasa bile yüzde 50 ihtimalle bir şey kazandırmayıp sizi yoracak. Hanginiz bu türlü bir işe ortak olursunuz? Pekala evlilikte misal olasılıklar olmasına karşın, neden çoğunlukla aşkla, tutkuyla bu türlü kıymetli bir kuruma büyük umutlarla ortak oluyoruz? Sanırım bu sorulara verilebilecek en değerli yanıt gereksinimlerimiz ve umutlarımız. Psikolojide kıymetli bir kavram olan muhtaçlık kavramına nazaran “en değerli muhtaçlık davranışa taraf verir”. Madem evlilik hala en çok kabul gören ilgi biçimi, o vakit evlilik kurumunun hangi gereksinimlere yanıt verdiğine (varsayımsal olarak) bir göz atalım;

  • İtimat, güvenlik

  • Sevgi, paylaşım

  • Seks? (düzenli ve inançlı seks)

  • Çocuk

  • Nizam

  • Bildiğini yapma talihi

  • Toplumla ahenk (topluma uyumlu, kuralları ve çerçevesi olan bir kurumla yol almak ve yaşama mana vermek)

Üstteki gereksinimlere ek olarak, evli olmayan insanların da varoluşsal olarak mutsuz ya da yalnız oldukları, ya da boşanan insanların boşanmayan insanlara nazaran ne kadar mutsuz, hatalı ya da pişman oldukları üzere mevzular hesaba katıldığında evlilik kurumunun neden hala en yaygın bağlantı ve ömür biçimi olduğu gerçeği anlaşılabilir.

Sonuç olarak evlilik sıkıntı, lakin çok çeşitli muhtaçlıkları giderebilme ihtimali açısından da vazgeçilmez görünen bir kurum. Boşanma bir seçenek lakin uygun bir tahlil, emek ve terapi sonucunda alınabilecek bir karar. Farklı perspektiflerde (bakış açılarında)uzlaşma, kolay bağlantı teknikleri, birinci 6 yaş tesirinden kurtulma, saygıyı yine inşa etme ve gibisi başlıklarla çalışarak evliliği daha keyifli ve huzurlu yaşamak mümkün. Hepinize hürmet, sevgi ve huzur dolu bir evlilik dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu