Sağlık

Çocuklara Depremi Nasıl Anlatmalıyız?

Pandemi, iktisat, doğal afetler derken ülke olarak sıkıntı günlerden geçmekteyiz. Son olarak İzmir’de yaşanan sarsıntı hepimizi çok üzdü ve endişelendirdi. Elbette bu türlü güç vakitlerde ruh sıhhatimizi korumak, ayakta kalmak için hepimiz için zorlayıcı olsa da çocuklar için bu türlü olayları manalandırmak daha sıkıntı hale gelmektedir.

İnsan canlısı ölüm-kalım üzere bir tehditle karşı karşıya kaldığında yahut bu türlü bir duruma şahit olduğunda, izlediğinde ruhsal travma yaşamaktadır. Travmalar adeta otomobille dümdüz bir yolda ilerlerken ansızın önümüze bir pürüz çıkması üzere hayat akışını bozan nitelikte yaşantılardır. Sarsıntı de bu travmalardan biridir. Bu yazımda çocuklara sarsıntısı nasıl açıklayabileceğimizle ilgili birtakım bilgiler vermek istiyorum.

  1. Öncelikle zelzelenin yağmur üzere, rüzgar üzere bir tabiat olayı olduğunu anlatmalıyız. Dünya bir gezegen ve biz dünyanın üzerinde yaşıyoruz. Bazen gezegenimizde yer alan katmanlar vakit zaman hareket edebilir. Dağlar, denizler, ovalar bu doğal olaylar sayesinde oluşmaktadır. Bu halde yaşına uygun bir lisanla sarsıntının bir tabiat olayı olduğunu açıklamalıyız. Burada değerli bir nokta da zelzelenin bir ceza olmadığı sadece bir tabiat olayı olduğunu vurgulamaktır. Çocukların suçluluk hissetmemeleri için Yaratıcımızın bir cezalandırması üzere telaffuzlardan kaçınılmalıdır.

  2. Bu türlü vakitlerde dehşet hissetmemizin, endişelenmemizin çok olağan olduğunu vurgulamalıyız. Hislerini söz etmesi için cesaretlendirmeliyiz. Hisleri hakkında konuşmalıyız. Bize çok rahatlıkla aklına takılan soruları sorabileceğini söylemeliyiz.

  3. Olağandışı durumlarda verdiğimiz duygusal yansıların olağan olduğunu fakat şuanda inançta olduğumuzu hatırlatmalıyız. Çocuğun inançta hissetmesi tasasını azaltacaktır. Bunu temas kurma yoluyla yapabiliriz.  Bol bol sarılabilir, aileyle daha çok vakit geçirmek isteyebilir. Bunların hepsine müsaade vererek teması arttırmak ve inançta olduğunu hatırlatmak işe yarayacaktır.

  4. Bilhassa küçük yaş çocuklarda vakit kavramı gelişmediği için tv haberlerinde izlediği zelzele manzaralarının ne vakte dair olduğunu anlamlandıramayabilir. Tehlikenin şimdiye ilişkin olduğunu düşünebilir. Bu da çocuğun telaşını canlı meblağ. Bu nedenle katiyen çocukları devamlı sarsıntı imgelerine maruz bırakmamak gerekir. 

  5. His regülasyonunu sağlamak için bol bol oyun oynamak, bedensel aktivitelerde bulunmak çocuğun ruh sıhhatini olumlu tarafta etkileyecektir. 

  6. Bir ses, koku yahut imajın travmatik olayı hatırlatması şu devirde olağandır. Ancak şayet bu üzere travmatik belirtiler bir aydan fazla sürerse bir uzmandan yardım almakta yarar vardır.

Son olarak tüm İzmirlilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yaralılara acil şifalar, vefat edenlere rahmet ve ailelerine sabır diliyorum. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu