Sağlık

Bir Duyguyu Tanımak

Bir duyguyu tanımak için dikkatimizi ona vermeliyiz. Dikkat sizin onun hakkında düşünmeye başlamanız manasına gelmez burada dikkatten kastım: yalnızca duyguyu gözlemlemek Duyguyu tam olarak hissetmek ve böylelikle onu olduğu üzere tanıyıp kabul etmek manasına gelir.

Kimi hisler Öfke Dehşet Keder olarak kolaylıkla tanımlanırlar kimi hisleri tanımlamak ise çok daha güç olabilir.

Bunlar bilinmeyen bir huzursuzluk, yük ya da daralma hissi yani bir his ile fizikî bir duyum ortasında bir şey olabilirler her durumda kıymetli olan sizin onu zihinsel olarak tanımlayıp etiketleyebilmeniz değil onun hissini mümkün olduğunca çok fark edebilmenizdir. 

Öyleyse dikkatinizi duyguyu hissetmeye verin ve zihninizin duyguyu besleyen suçlama kendine acıma ya da içerleme  üzere bir yakınma kalıbına tutulup tutulmadığını denetim edin 

şayet durum bu türlü ise bu sizin bağışlamadığınız manasına gelir bağışlamama çoğunlukla öteki bir beşere ya da kendinize karşıdır  lakin o zihninizin kabullenmeyi reddettiği rastgele bir geçmiş, şimdiki ya da gelecekteki duruma karşıdır. 

Bağışlama yakınmayı bırakma ve böylelikle üzüntüyü bırakmaktır  siz yakınmanızın düzmece bir benlik hissini güçlendirmekten öteki bir işe yaramadığını idrak ettiğinizde  doğal bir biçimde Bağışlama gerçekleşir. 

Bağışlama yaşama direnmemek ömrün içinizden akmasına müsaade vermektir  bunun alternatifleri ise Acı ve Istıraptır ve maalesef acı ve ıstırap üzere hisler;  ömür gücünün akışının büyük ölçüde kısıtlanması ve bir çok durumda da fizikî hastalıktır. Zihin bağışlayamaz zira o kendini devam ettirmek için oluşturduğu savunma düzeneklerine tutunur. Fakat siz zihin kalıplarının çok üstünde  bir varlıksınız. O yüzden Bağışlayın Bunu yalnızca siz yapabilirsiniz. O yüzden İsa “ Tapınağa girmeden evvel bağışlayın.” Demiş. Yani Vücuda girmeden evvel bağışlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu