Sağlık

Ağız Bakımı

Plak ; dişlerimizin üzerinde ve dişeti çizgisi boyunca daima oluşan tükürük ,yiyecek ve sıvılarla birleşince oluşan yapışkan ve renksiz bakteri katmanıdır.Plağın içerisinde yer alan bakteriler diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olur.

Diş taşı ise plağın mineralize olması ile görülen sarı ve kahverengi birikintilerdir.

Ağzımızda daima çoğalan bakteriler nedeniyle plak oluşumu önlenemez.Önemli olan plağın diş üzerinden uzaklaştırılmasıdır.Plağın yapışkan yapısından ötürü tüketilen besinler bilhassa karbonhidrat ve şekerli besinler plağa yapışır ve plak içerisindeki bakterilere besin sağlayıp mikroorganizmaların süratli bir halde çoğalmasına neden olurlar.

Diş üzerinden plak ve tartar nasıl uzaklaştırılır?

Plak oluştuktan sonra dişlerin üzerinden uzaklaştırılmazsa 1. günün sonunda plak kalsifiye olmaya başlar ve yavaş yavaş diştaşı olur. Yeni oluşan plak dişten diş fırçalama , diş ipi kullanımı ile uzaklaştırılır.Ancak kalsifiye olan plak diş fırçalama ile uzaklaştırılamaz ve diş tabibi tarafından klinikte uzaklaştırılması lazım.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı?

-Dişlerimizi günde 2 sefer en az 2 dk boyunca florür içeren macun ve yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

-Diş fırçasını fırçalama başlamadan evvel ıslatılmamalıdır. Lakin elektrikli diş fırçası kullanıyorsa diş fırçasını ıslatmak gerekir.

-Diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derece açıyla tutup diş etinden dişlere hakikat üst çenede üstten aşağıya alt çenede aşağıdan üst yanlışsız fırçanızı  hareket ettirerek yumuşak bir biçimde plağı uzaklaştırmalıdır. Alt ve üst dişlerin gerisini fırçalarken diş fırçası dik tutulup üst aşağı istikamette nazikçe hareket ettirilmelidir. Diş fırçalarken yumuşak bir fırça kullanıp sert hareketlerden kaçınmalıdır.Diş ve diş etlerimize ziyan verilmemelidir.

-Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır.Günde bir defa diş ipi kullanılabilir.

-Diş ipi 30-40 cm koparıldıktan sonra orta parmaklara dolanır.Diş ipini dişlerin ortasına yerleştirmek için baş ve işaret parmağı kullanılır.Diş ipi dişlerin ortasına ”C” formunda yerleştirilerek dişlerin etrafına yerleştirilir.Bu sırada dişlerin ortasındaki diş etine ziyan verilmediğe dikkat etmek gerekir.

-Dişler fırçalanıp diş ipi kullanıktan sonra ağız gargarası kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu