Sağlık

Adım Adım Takıntılardan Kurtulmak

Kaygılarımız, olumsuz niyetlerimiz, takıntılarımız aklımızdan bir türlü çıkmayarak bizi mutsuzluğa sürükleyebilir. Yaşadığımız anın keyfini çıkarmakta meseleler yaşayabiliriz ve gelecekle ilgili de kaygılanabiliriz. Bu durumla uğraş etmek için yapabileceğimiz birtakım adımlar ve idmanlar mevcut.

1. Takıntıları kağıda aktarmak

Takıntılarınız neler olduğunu yazmak sorununuzu anlamanızı ve tahlil yolu üretmenizi kolaylaştırır. Sorunun ne olduğunu anlarsanız daha kolay tahlil bulursunuz.

2. Olaylara olumlu taraftan bakmak

Yaşadığımız her olaya müspet bir bakış açısı bulabilmek sıkıntı olabilir. Lakin bunu gerçekleştirdiğimiz de takıntılarımızdan kurtulmaya başlayabiliriz. Makus fikirler vakitle bağımlılık yapar ve sizi peşine takıp derde götürür. Şayet olumlu niyetler ile zihnimizi doldurursak olumsuz fikirlere yer kalmayacaktır. 

3. Takıntıların süreksiz olduğunun farkında olmak 

Hiçbir takıntınızın sonsuza kadar sürmeyeceğinin farkında olun. Böylelikle rahatlayabilir ve yaptığınız işlere odaklanabilirsiniz. Takıntılı niyetinizin süreksiz olduğuna inanmak dertlerinizi da azaltacaktır ve olaylara daha olumlu yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. 

4. Olumlu beşerler ile arkadaşlık yapın 

Olumsuzluk içeren kanılar bulaşıcıdır. Bu yüzden etrafınızda müspet niyetlere sahip insanların olması sizin için en sağlıklısı olacaktır. Olumsuz fikirlerden uzak durmanız için tesirli bir sistem olacaktır 

5. Kazanımları kaybetmeyin 

Takıntılarınız için attığınız adım küçük bile olsa asla vazgeçmeyin. Vakit zaman her şey boşunaymış üzere hissetseniz de, başa dönseniz de, buna karşı koymayı bilin endişe ve tasaya kapılmayın. 

6. Spor yapın 

Sistemli bir biçimde spor yapmak, vücut denetimini ele almanızı sağlar, vücut denetiminizi ne kadar ele alırsanız zihin denetiminizi de o kadar ele alırsınız. Spor yaparken vücudunuz memnunluk hormonu salgılar, bu sayede başka etkenlerin yarattığı takıntılı ruh hali ile daha kolay başa çıkabilirsiniz. 

7. Uğraş sahibi olun 

Bir şey de olsa bir uğraş sahibi olmak sizi meşgul edecektir bu sayede olumsuz niyetlerden ve takıntılardan uzak durabilirsiniz. Boş kaldıkça başınızda ürettiğiniz, takıntılı niyetlerden kurtulmanın en uygun yollarından biri uğraş sahibi olmaktır.

8. Uyku sisteminize dikkat edin 

Güzel bir uyku tertibine sahip olmak güne daha dinç daha keyifli uyanmamızı sağlar. Dinç ve keyifli uyandığımız her gün takıntılı niyetlerin aklımıza gelme mümkünlüğü düşer. Düzgün bir uyku tertibi ve uykumuzu almış olmak gün içinde nasıl olacağımızı belirleyen bir etkendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu