Sponsorlu Bağlantılar

Parfümü kim buldu, parfüm nasıl icat edildi ve parfüm nasıl bulundu konusunda makalemizin devamından detaylı bilgi edinebilirsiniz. Güncelik yaşamda güzel kokmam için kullanılan kimyasal ürünlerin başında parfümler yer almaktadır. Dünya genelinde kullanımı o kadar çok sıradanlaştığı için birçoğumuz bu ürünün nasıl icat edildiğini bilmeyiz. Ancak detayları düşünmeyi seven takipçilerimizin olduğunu bildiğimiz için bu yazı dizimizde parfüm nasıl bulundu, parfümü kim buldu ve parfüm nasıl icat edildi hususunda bilgi vermeye karar verdik. Parfümün tarihi hakkında bilgi yazımızın devamında yer almaktadır. Gelin bu güzel buluşun serüvenini birlikte öğrenelim.

Parfüm Nasıl Bulundu? Parfüm nasıl icat edildi?

Güzel kokular ilk olarak Çin ve Mısır halkları tarafından kullanılmıştır. Çinliler ve Mısırlılar hoş koku elde edebilmek adına çeşitli tütsüler kullanmışlardır. Özellikle elde edilen hoş kokuların Tanrılar tarafından beğenildiğine inanıldığı için bu uygulama halk arasında kısa süre içerisinde yaygınlaşmıştır. İlerleyen yıllarda tanrıların memnuniyeti bir tarafa atılmış ve kişiler kokuları yani parfümleri sadece sosyal sınıflarını belli etmek adına kullanmaya başlamışlardır. Örneğin zengin kesim kişilerin kullandığı parfümlerle alt tabaka insanların kullandığı parfümler farklı kokulara sahip olduğu için insanlar koku kullanımını bulundukları sınıfı belli etmek adına uzun yıllar kullanmışlardır.Parfüm

İlk parfümler portakal ve papatya gibi hoş kokusu olan bitkilerden reçine oluşturarak elde edilmiştir. O yıllarda alkol henüz parfüm içerisine girmediği için elde edilen kokuların kalıcılığı çok azdı. İlerleyen yıllarda alkolün parfümlere katılmaya başlanmasıyla birlikte parfümler kalıcı birer koku haline gelmiştir. 1370’te ilk alkol temelli parfüm Macar kraliçesi Elizabeth için hazırlanmıştır. Muhteşem güzelliği ile tanınan Elizabeth, 25 yaşındaki Polonya kralı kendisine evlenme teklifinde bulunduğunda 72 yaşındaydı. Elizabeth’in muhteşem güzelliğini muhafaza ettiği söylenen Macar suyu bu gün hala üretilmektedir.

Yıllar öncesinde özellikle Fransa da tabakhanelerin derilerden akan pis suları şehir kanalizasyonlarına salması şehirlerin pis kokmasına neden oluyordu. Kanalların açık olduğu bölgelerde bulunan kişiler sokaklardan geçerken burunlarını kapatmak zorunda kalıyorlardı. İşte bu durumu fırsata çevirmek isteyen kişiler kokulu eldiven yapmaya başladı. Pis kokan yerlerden geçmek zorunda kalan asil aileler almış oldukları kokulu eldivenleri burunlarına tuttukları zaman etraftan yayılan pis kokuları duymuyordu. Yapılan bu eldivenler sayesinde Fransızlar parfüm konusunda çığır açmışlarıdır. Fransız kralı da parfüm konusuna büyük ilgi duyduğu için ülkesinde birçok yere parfüm işletmesi açtırmıştır. Ayrıca kral üretilen parfümlerin tamamını gündelik olarak kendisi test etmiş ve kullanmıştır. Günümüzde parfümün bu aşamaya gelmesine en çok katkısı olan şüphesiz Fransızlardır.

Parfümü kim buldu, parfüm nasıl icat edildi ve parfüm nasıl bulundu konusunda sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler