Sponsorlu Bağlantılar

Osmaniye gezilecek yerler ve Osmaniye ilinin meşhur şeyleri konulu makalemize hoş geldiniz. Osmaniye ili gezmeyi mi düşünüyorsunuz? Boşa harcayacak vaktiniz yoksa ve Osmaniye ilini verimli bir şekilde gezmek istiyorsanız makalemize geziye başlamadan önce göz atın. İlgili yazımızdan Osmaniye’nin tarihi yerleri ve Osmaniye’nin neyi meşhur hususunda bilgi edinebilirsiniz.

Osmaniye’nin Neyi Meşhur
Yerfıstığı
Ülkemizin yerfıstığı üretimi yapan şehirlerinden birisi olan Osmaniye ilidir. Yerfıstığı lezzet bakımından diğer şehirlerimize oranla daha lezzetli bir yapıya sahiptir. Osmaniye ilinde yaşayan halkın büyük bir bölümü yerfıstığı yetiştiriciliği yaparak geçimini sürüyor.

Yerfıstığı

Yerfıstığı

Toprakkale Kalesi
Toprakkale ilçesi sınırlarında olup, Osmaniye-Adana ve İskenderun yollarının kavşak orta noktasındadır. Osmaniye’ye 10 km.dir. Kale ilk çağlarda Çukurova’yı Suriye’ye bağlayan yolu kontrol altında tutmak için yapılmıştır. Ovaya hakim kayalıklar üzerine yığılmış 75 m. toprak tepe üzerindedir.

Toprakkale Kalesi

Toprakkale Kalesi

Hemite Kalesi
İsmini Osmaniye-Kadirli yolunun 20 km.sindeki Hemite (Gökçedam) Köyü’nden alan kale yüksekliği 70 m. olan Gökçedağ yükseltinin üstüde yer alıyor.

Hemite Kalesi

Hemite Kalesi

Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesine ulaşım belli bir mesafe arabayla gidildikten sonra, ancak patika yolla ulaşılabilen bakir bir doğa harikasıdır. Hafta içi veya hafta sonu her zaman piknik yapan insanların bulunduğu, Çukurova’ya has doğal bitkilerin yetiştiği bir mekan aynı zamanda günübirlik mesire ve trekking alanıdır. İhtiyaca cevap veren küçük çaplı lokantalar bulunmaktadır. Ulaşımı, minibüs ve taksilerle yapılmaktadır.

Karaçay Şelalesi

Karaçay Şelalesi

Haruniye Kaplıcaları
Haruniye Kaplıcası, Osmaniye ilinin, Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içinde Düdül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Kaplıca alanı, Osmaniye il merkezine 57 km. Adana iline 143 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanı denizden 620 metre yüksekliktedir.

Haruniye Kaplıcaları

Haruniye Kaplıcaları

sponsorlu bağlantılar

11 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler